O rozšírenie guľôčkového pera sa zaslúžil barón Marcel Bich
- 6:01 29.07.2014
- Turín/Bratislava

Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa.
Koncom 40. rokov 20. storočia kúpil Marcel Bich od maďarského vynálezcu Lászlá Bíróa patent na guľôčkové pero. Pôvodný vynález vylepšil a trh zaplavili spoľahlivé perá na jednorazové použitie od spoločnosti BiC. V súčasnosti sa denne na celom svete predá 20 miliónov jednorazových guľôčkových pier.
Marcel Bich sa narodil 29. júla 1914 v talianskom Turíne francúzskym rodičom. Ako osemnásťročný odišiel do francúzskej metropoly Paríža, kde si zarábal podomovým predajom bateriek. Neskôr bojoval v druhej svetovej vojne. Z frontu sa mladý Bich vrátil do zbombardovaného Paríža, kde vládla katastrofálna hospodárska situácia. Napriek tomu sa mu v roku 1945 spolu s priateľom Eduardom Buffardom podarilo získať sponzorských tisíc dolárov, za ktoré kúpili polorozpadnutú továreň na predmestí Clichy. Následne založili spoločnosť na výrobu plniacich a guľôčkových pier.
Prvé guľôčkové pero vynašiel Američan John J. Loud v roku 1888. V 30. rokoch 20. storočia jeho vynález zlepšil maďarský novinár József László Bíró spoločne s bratom Georgom. Bíró po prvý raz patentoval svoje pero v roku 1938, a potom v roku 1940 v Argentíne, kam utiekol.
Súvisiace:
Píšte viac rukou. Vaše telo to ocení
Guľôčkové perá Marcela Bicha boli síce elegantné, ale aj drahé. Napriek vysokej cene buď vysychali, alebo pri použití atramentovali prsty užívateľa. Nemohli teda konkurovať klasickým plniacim perám a kalamárom. Bich sa teda rozhodol experimentovať. Odcestoval do Maďarska a od spomínaného vynálezcu Lászlá Bíróa si vyžiadal súhlas na použitie jeho patentu na guľôčkové perá. Po troch rokoch pokusov prišiel Bich na jeden z najväčších nápadov storočia a v roku 1950 vytvoril jednorazové guľôčkové pero. Skladalo sa len z kovového guľôčkového hrotu, umelohmotného tubusu na atrament a vonkajšieho plášťa. Marcelovi Bichovi sa podarilo vytvoriť moderné, lacné a pritom kvalitné pero z dostupných materiálov a s nízkymi výrobnými nákladmi. Chcel sa však držať pri zemi a nazdával sa, že denne predá okolo 10.000 kusov. Stretol sa však s Pierrom Guichenném, predsedom Francúzskej agentúry pre propagandu, ktorý sa mu postaral o reklamu. Bicha presvedčil, aby z mena vypustil 'h' a založil univerzálnu spoločnosť - BiC.
V rokoch 1951-1952 zorganizoval obrovskú reklamnú kampaň, v jej závere sa denne predalo 200.000 guľôčkových pier. O dva roky sa pero BiC stalo najpredávanejším tovarom vo Francúzsku. Úradné povolenie používať guľôčkové pero v škole znamenalo pre spoločnosť rozhodujúci okamih. Predaj sa v priebehu piatich rokov zvýšil o dvojnásobok a dosiahol 600.000 predaných kusov denne.
O súkromnom živote úspešného inovátora sa toho veľa nevie. K jeho záľubám patril jachting, štyrikrát sa zúčastnil na pretekoch o Americký pohár. Údajne bol otcom desiatich detí. Marcel Bich zomrel 30. mája 1994 v Paríži vo veku 80 rokov.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie
Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?
Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne
Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.

List napísaný na palube Titanicu vydražili za 300.000 libier
Za 300.000 libier sa na aukcii predal list, ktorý na palube Titanicu napísal jeden z najznámejších preživších niekoľko dní pred potopením lode.