Za dobrú priestorovú orientáciu u chlapcov môže testosterón

Cieľom projektu bolo odhaliť biologickú podstatu intelektového nadania a jedinečných kognitívnych funkcií ako je aj priestorová orientácia.
Orientácia v priestore u chlapcov je vrodená a závisí od citlivosti receptora pre testosterón v ich tele. Potvrdila to štúdia fyziológov z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú slovenskí vedci publikovali v časopise Neuropsychologia.
Ako v nej napísali, schopnosť orientovať sa v priestore nezávisí od množstva testosterónu, ale od citlivosti receptora (tzv. androgénový receptor) pre tento mužský pohlavný hormón.
Vedci z UK súčasne zistili, že veľmi citlivý androgénový receptor negatívne ovplyvňuje priestorové schopnosti. Čím je receptor u jedinca slabší, tým je jedinec v priestorových schopnostiach lepší
Odborníci predpokladajú, že pre optimálne priestorové schopnosti je nevyhnutná určitá optimálna miera účinku testosterónu na bunky v mozgu.
Cieľom projektu realizovaného Jaroslavou Durdiakovou pod vedením Daniely Ostatníkovej a Petra Celeca z Lekárskej fakulty UK bolo odhaliť biologickú podstatu intelektového nadania a jedinečných kognitívnych funkcií ako je aj priestorová orientácia. Výskum sa uskutočnil na vzorke 147 chlapcov vo veku od 10 do 18 rokov s IQ vyšším ako 130.
Informácie poskytla Andrea Földváryová z Oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.