• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Zmena času spôsobuje zdravotné problémy i nárast dopravných nehôd

  • 6:15 28.03.2014
  • BRATISLAVA
Zmena času spôsobuje zdravotné problémy i nárast dopravných nehôd

Viaceré zahraničné štúdie ukázali, že zmena času má vplyv na vodičské schopnosti, a tým aj na počet dopravných nehôd.

V roku 2013 sa počet dopravných nehôd po prechode na letný čas zvýšil viac ako o tretinu oproti bežnému dňu. Potvrdzuje to štatistika Allianz – Slovenskej poisťovne.

V nedeľu 30. marca sa posúva čas na letný, čo znamená, že si ľudia pospia o hodinu menej. Kým niektorí tento prechod ani nezaregistrujú, pre mnohých je prispôsobenie sa zmenám času nepríjemnosťou, ktorá má na organizmus výrazný dosah. Prejavom prechodu na letný čas bývajú často poruchy spánku, migrény, depresívne nálady či zvýšená nervozita. Navyše, v kombinácii so začiatkom nového pracovného týždňa predstavujú zvýšené riziko úrazov či dopravných nehôd.

Viaceré zahraničné štúdie ukázali, že zmena času má vplyv na vodičské schopnosti, a tým aj na počet dopravných nehôd. Najviditeľnejšie sa táto skutočnosť prejavuje v prvý pracovný deň po víkende, keď sa podľa kanadskej štúdie zvýšil počet dopravných nehôd až o 8 %. Svoju rolu v tom hrá najmä nedostatok spánku a neskorší východ slnka, ktorý spôsobuje, že do práce často ľudia cestujú ešte za tmy.

Fakt, že zmena času má reálny dopad na vodičské zručnosti, dokazujú aj slovenské štatistiky. Allianz – Slovenská poisťovňa (SP) registrovala v utorok 2. apríla 2013, teda v prvý pracovný deň po zmene času, keďže na pondelok pripadal sviatok, nárast počtu poistných udalostí v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) a havarijného poistenia o vyše 36 % oproti mesačnému priemeru. Podobná situácia nastala aj rok predtým, keď v roku 2012 zaznamenala poisťovňa o 28 % viac dopravných nehôd na slovenských cestách. 

„Zvýšený počet dopravných nehôd sa však podľa štatistík Allianz - SP netýka len prvého pracovného dňa, ale aj ďalších dní v týždni,“ uviedol riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Jozef Hrdý. Prispôsobenie sa organizmu na nový čas v niektorých prípadoch môže trvať aj niekoľko týždňov, zvýšené riziko by tak nemali vodiči brať na ľahkú váhu. „Na druhej strane môže mať časový posun aj pozitívne dôsledky. Tým, že večer je o hodinu dlhšie svetlo, môže pomôcť zabrániť úmrtiam chodcov, keďže viditeľnosť je väčšia,“ dodal Hrdý.

Podľa výsledkov prieskumu skupiny Allianz až jeden z desiatich šoférov priznal, že aspoň raz za volantom zaspal. A dokonca až štvrtine vodičov sa počas jazdy driemalo a cítili, že pomaly zaspávajú. Pri dlhších cestách sa riziko mikrospánku ešte zvyšuje, najmä, ak sa odohrávajú v noci či na rovnej diaľnici, kde je koncentrácia šoféra nižšia. Tieto čísle sú alarmujúce aj vo svetle ďalšej z odpovedí, keď iba tretina šoférov sa rozhodla v takejto situácii zastaviť a spraviť si prestávku na oddych. „Väčšina vodičov tak pokračuje aj napriek únave ďalej v ceste, čím sa dramaticky zvyšuje riziko dopravnej nehody, na ktorú nemusí doplatiť len nezodpovedný vodič, ale aj posádka auta alebo ostatní účastníci cestnej premávky,“ povedal na záver Hrdý.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.

Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

VČERA - 7:24Zaujímavosti

Expert vysvetľuje, aké heslá si pre svoje účty a aplikácie máte zvoliť a aj naopak, akým sa musíte vyhnúť