• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
18°Bratislava

Protimonopolný úrad schválil Pente ďalšie nemocnice

  • 16:47 17.03.2014
  • BRATISLAVA
Protimonopolný úrad schválil Pente ďalšie nemocnice

Penta Investments Limited získala kontrolu nad NaP Holding. Po dokončení transakcie jej do portfólia pribudnú nemocnice zo stredného Slovenska.

Všeobecné nemocnice v Žiari nad Hronom (s prevádzkami v Žiari nad Hronom, Banskej Štiavnici, Kremnici a Žarnovici) a Rimavskej Sobote sa môžu zaradiť do siete Svet zdravia patriacej investičnej skupine Penta.

Protimonopolný úrad (PMÚ) SR schválil spoločnosti Penta Investments Limited začiatkom marca získanie nepriamej výlučnej kontroly nad podnikom NaP Holding, ktorá ich prevádzkuje. Informovala o tom Andrea Wilhelmová z PMÚ.

Hovorca Penty Martin Danko podotýka, že transakcia ešte ukončená z ich pohľadu nie je. "Jednou z odkladacích podmienok bol samozrejme súhlas zo strany protimonopolného úradu, ale sú tam aj ďalšie podmienky, ktoré súvisia s kúpno-predajnou zmluvou medzi nami a predávajúcimi. Očakávame, že tieto záležitosti budú vysporiadané v najbližšom mesiaci," uviedol Danko.

PMÚ skúmal, či by zdravotnícke zariadenia Penty po koncentrácii mohli vyžadovať výhodnejšie zmluvy od zdravotných poisťovní. Rovnako sa zaujímal i o to, či zdravotná poisťovňa Dôvera, taktiež patriaca investičnej skupine, by mohla vylúčiť alebo obmedziť súťaž vo vzťahu k ostatným nemocniciam, a to tak, že ich nezazmluvní, alebo im poskytne horšie zmluvné podmienky. PMÚ zisťoval aj to, ako sa kryje pôsobenie zdravotníckych zariadení Penty a NaP Holding. "Úrad dospel k záveru, že koncentrácia značne nenaruší účinnú súťaž na relevantnom trhu, najmä v dôsledku vytvorenia alebo posilnenia dominantného postavenia podnikateľa Penta Investments Limited," konštatuje PMÚ v zdôvodnení.

Investičná skupina oznámila transakciu ešte v decembri minulého roka. Jej výšku nezverejnila. Partner Penty Eduard Maták vtedy informoval, že ich cieľom je vybudovať sieť regionálnych nemocníc, ktoré prinesú dostupnú a kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Nové nemocnice majú tento zámer začať napĺňať aj v stredoslovenskom regióne. Pod Svet zdravia doposiaľ patrilo osem regionálnych nemocníc, prevažne z východného Slovenska.

Nemocnice v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote a Banskej Štiavnici poskytujú zdravotnú starostlivosť v spádovej oblasti pre viac ako 160 tis. obyvateľov a zamestnávajú 1 106 ľudí. V roku 2012 dosiahli tržby na úrovni 25,5 mil. eur a rok ukončili so ziskom.

Do sektora regionálnych nemocníc vstúpila Penta v roku 2012 kúpou Svetu zdravia. Nemocnice má podchytené aj u našich severných susedov. V roku 2013 získala kontrolu nad spoločnosťou EMC Instytut Mediczny, ktorá je najväčším súkromným prevádzkovateľom nemocníc a medicínskych centier v Poľsku. V rámci nemocničného segmentu projekty Penty na Slovensku a v Poľsku dosahujú v súčasnosti tržby na úrovni 120 mil. eur.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená

DNES - 12:49Ekonomické

Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO

DNES - 11:58Ekonomické

Globálny voľný obchod je v kríze. Povedala to v utorok generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová na stretnutí s japonským premiérom Šigerom Išibom v Tokiu.

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur

DNES - 10:56Ekonomické

Spoločnosti kontrolované americkým technologickým miliardárom Elonom Muskom vo veľkom využívajú prostriedky z fondov Európskej únie.

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov

VČERA - 15:59Ekonomické

Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu vystačia na viac ako 500 rokov, napísal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v článku pre časopis Energy Policy.

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní

VČERA - 15:05Ekonomické

Európska centrálna banka by mala prestať znižovať náklady na pôžičky, keďže turbulencie v globálnej ekonomike podporujú cenové tlaky.