• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 20.5.2024Meniny má Bernard
15°Bratislava

Násilie na ženách sa týka nielen obetí, ale aj spoločnosti

  • 6:28 09.03.2014
  • BRATISLAVA
Násilie na ženách sa týka nielen obetí, ale aj spoločnosti

Násilie páchané na ženách nepostihuje v Európskej únii len zopár žien, týka sa dennodenne celej spoločnosti.

Vyplýva to z prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) o násilí páchanom na ženách. Správu z prieskumu agentúre SITA poskytla referentka pre medzinárodné vzťahy a výskum Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) Nina Pániková.

Prieskum odhaľuje rozsah zneužívania, ktorému sú ženy vystavené doma, v práci, na verejnosti, ale aj na internete. "Z prieskumu takisto vyplýva, že je potrebné, aby si tvorcovia politík uvedomili rozsah násilia páchaného na ženách a zabezpečili, aby reakcie zodpovedali potrebám a právam všetkých obetí násilia páchaného na ženách v praxi a nielen na papieri," píše sa v správe.

Každá desiata znásilnená viacerými

"Slovenské národné stredisko pre ľudské práva považuje za nevyhnutné, aby sa na Slovensku zvyšovalo povedomie aj v tejto oblasti porušovania ľudských práv," uviedla Pániková s tým, že spoločne s agentúrou FRA predbežne plánujú viaceré aktivity na zvýšenie povedomia. "Prieskum ukázal, že fyzické, sexuálne a psychické násilie páchané na ženách predstavuje rozsiahle porušovanie ľudských práv vo všetkých členských štátoch únie," uviedol riaditeľ agentúry FRA Morten Kjaerum.

Žien sa v prieskume pýtali na ich skúsenosti s fyzickým, sexuálnym a psychickým násilím vrátane domáceho násilia. Otázky sa týkali tiež prenasledovania, sexuálneho obťažovania a úlohy, ktorú zohrávajú nové technológie v rámci skúseností žien so zneužívaním. Okrem toho respondentkám položili otázky týkajúce sa skúseností s násilím v detstve. Na otázky odpovedalo 42-tisíc žien vo veku od 18 do 74 rokov zo všetkých 28 krajín, pričom v každej členskej krajine sa ich do prieskumu zapojilo 1500.

Prieskum násilia páchaného na ženách ukázal, že 33 percent respondentiek zažilo fyzické alebo sexuálne násilie po dovŕšení 15 rokov. Partner fyzicky či sexuálne týral 22 percent žien v celej EÚ, na Slovensku ich bolo 12 percent. Päť percent žien bolo znásilnených, pričom takmer každá desiata uviedla, že na znásilnení sa podieľal viac ako jeden páchateľ.

Nejakú formu psychického násilia zo strany súčasného alebo predchádzajúceho partnera zažilo 43 percent žien. Súčasný partner na Slovensku psychicky týral 34 percent žien, bývalý partner 46 percent opýtaných žien u nás. Išlo napríklad o verejné ponižovanie, zákaz opúšťania domova, nútenie sledovať pornografiu či hrozby násilia.

Takmer 20 percent týraných

V detstve sa s fyzickým či sexuálnym násilím zo strany dospelého stretlo 33 percent opýtaných, 12 percent malo z detstva skúsenosti so sexuálnym násilím. Na Slovensku má skúsenosti s fyzickým násilím 33 percent žien, so sexuálnym štyri percentá respondentiek. S nevhodnými pokusmi o zblíženie sa cez sociálne siete, e-maily či SMS stretlo 11 percent respondentiek, obeťami kybernetického obťažovania bolo 20 percent mladých žien vo veku od 18 do 29 rokov.

Na Slovensku s ním má skúsenosti 17 percent opýtaných. Znásilnenie zo strany partnera nenahlásilo na políciu alebo inej organizácii 67 percent žien. Na základe výsledkov prieskumu je podľa FRA jasné, že opatrenia na boj proti násiliu na ženách by mali prijať aj rôzne skupiny vrátane zamestnávateľov, zdravotníckych pracovníkov či poskytovateľov internetových služieb.

Členské štáty by mali podľa Agentúry Európskej únie pre základné práva ratifikovať Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Zatiaľ tak urobilo len Rakúsko, Taliansko a Portugalsko, podpísalo ho však 17 členských štátov EÚ vrátane Slovenska.

Polícia, zdravotnícki pracovníci, zamestnávatelia či služby, ktoré sa špecializujú na podporu obetiam, musia byť vyškolení, mať na to zdroje a potrebné právomoci na ich oslovovanie. Polícia a podobné služby by mali takisto podľa FRA absolvovať odbornú prípravu, aby vedeli formy násilia rozpoznať a následne ich vyšetriť. Zhromažďovanie údajov o násilí páchanom na ženách by sa malo zlepšiť a harmonizovať v rámci členských štátov, ale aj medzi nimi.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský

Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský

VČERA - 21:07Domáce

Vo veku 78 rokov zomrel podnikateľ Jozef Majský.

Muž, ktorý pred nemocnicou kričal a schvaľoval atentát, dostal tri mesiace

Muž, ktorý pred nemocnicou kričal a schvaľoval atentát, dostal tri mesiace

VČERA - 19:09Domáce

Na nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní troch mesiacov odsúdil v nedeľu Okresný súd v Banskej Bystrici v tzv. superrýchlom konaní Ivana Č.

Polícia eviduje skoro 50 prípadov schvaľovania trestného činu

Polícia eviduje skoro 50 prípadov schvaľovania trestného činu

VČERA - 18:54Domáce

Polícia zatiaľ identifikovala takmer 50 vyjadrení na sociálnych sieťach, z ktorých vyplýva podozrenie z verejného schvaľovania trestného činu alebo jeho páchateľa.

K situácii po atentáte bude zvolaná bezpečnostná rada a parlamentný výbor

K situácii po atentáte bude zvolaná bezpečnostná rada a parlamentný výbor

VČERA - 17:44Domáce

Situáciou po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa má v stredu (22. 5.) pred rokovaním vlády zaoberať bezpečnostná rada štátu.

Eštok: Výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent

Eštok: Výkon policajtov je navýšený o 30 až 40 percent

VČERA - 17:38Domáce

Výkon policajtov je po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) navýšený zhruba o 30 až 40 percent.