Talianska vláda získala dôveru, pustí sa do reforiem

Taliansky parlament vyslovil v utorok nadránom dôveru novej vláde pod vedením premiéra Mattea Renziho. Za podpory jeho Demokratickej strany (PD), menšej strany Nová centristická pravica a ďalších menších zoskupení vyslovilo vláde dôveru 169 poslancov, 139 bolo proti.
Odporúčame:
Taliansko má najmladšieho premiéra, čaká na dôveru poslancov
Taliansko má novú vládu, polovicu členov tvoria ženy
Taliansko povedie Matteo Renzi, premiér ide rokovať o vláde
Do sto dní od prevzatia funkcie chce zreformovať volebný aj ústavný systém s cieľom zabezpečiť stabilnejšie vlády, zmeny plánuje aj v daňovej oblasti a vo verejnej správe. "Ak stratíme túto príležitosť, bude to len moja chyba," povedal nový premiér zákonodarcom.
Prezident Giorgio Napolitano poveril Renziho zostavením vlády pred týždňom. Renzi sa stal vo svojich 39 rokoch najmladším premiérom v histórii Talianska. Novým ministrom financií sa stal Pier Carlo Padoan, hlavný ekonóm v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Angelino Alfano ostáva ministrom vnútra.
Polovicu členov novej 16-člennej vlády tvoria ženy. Taliansko sa ocitlo v novej politickej kríze po rezignácii premiéra Enrica Lettu, ktorému vládna Demokratická strana nevyjadrila podporu po tom, čo ho Renzi obvinil z neschopnosti vyviesť Taliansko z politickej a ekonomickej krízy.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.