• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
25°Bratislava

Janukovyč zmizol, Kyjev na neho vypísal zatykač

  • 15:18 24.02.2014
  • KYJEV
Janukovyč zmizol, Kyjev na neho vypísal zatykač

Nový ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov pondelok informoval o vydaní oficiálneho zatykača na parlamentom zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča.


Minister prostredníctvom svojho konta na internetovej sociálnej sieti Facebook oznámil, že exprezidenta začali vyšetrovať pre "minulotýždňovú hromadnú vraždu mierumilovných občanov". Odkazoval na protivládne nepokoje, ktoré si v Kyjeve vyžiadali desiatky obetí.

Podľa posledných informácií proruského lídra videli v nedeľu na Krymskom polostrove, no jeho súčasná poloha nie je známa. Avakov v nedeľu uviedol, že Janukovyč sa deň predtým pokúsil odletieť z Donecka do Ruska, čo mu však nebolo umožnené.

Ruský premiér pochybuje o legitimite vlády

Ruský premiér Dmitrij Medvedev spochybnil legitimitu novej vlády na Ukrajine, ktorá vznikla v sobotu po zosadení prezidenta Viktora Janukovyča. Stanovisko Medvedeva bolo podľa agentúry Associated Press (AP) doposiaľ najkritickejšie zo strany Moskvy po rekonštrukcii ukrajinského vládneho kabinetu a Janukovyčovom odchode z Kyjeva.

"Nerozumieme tomu, čo sa tam deje. Existuje tu reálna hrozba pre naše záujmy a životy našich občanov," citujú Medvedeva ruské tlačové agentúry. "Máme veľké pochybnosti o legitímnosti viacerých (ukrajinských) orgánov moci," dodal druhý muž Ruska.

Do Kyjeva príde aj Ashtonová

Na Ukrajinu v pondelok pricestuje šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Catherine Ashtonová na rokovania s tamojšími novými predstaviteľmi, ktorým bude dominovať najmä zlá ekonomická situácia a možnosť pôžičky od 28-členného bloku.

Európska únia už oznámila, že Ukrajine je pripravená ponúknuť jasnú európsku perspektívu ako aj značnú finančnú pomoc po zostavení novej vlády. Výška možnej pomoci zatiaľ nie je známa, no EÚ už prehodnocuje potreby Kyjeva.

Dočasná hlava štátu a predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov už povedal, že nový prechodný kabinet by mal byť známy do utorka tohto týždňa. Hlavnými kandidátmi na premiéra je opozičný líder Arsenij Jaceňuk a bývalý minister a podnikateľ Petro Porošenko.

Expremiérka Julija Tymošenková, ktorú v sobotu prepustili po dva a pol roku z väzenia, svoju kandidatúru už vylúčila.

Súvisiace:

Prezident Janukovyč opustil Kyjev, Tymošenková hlási návrat

Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie

Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Predčasné prezidentské voľby na Ukrajine už boli stanovené na 25. mája a kandidovať v nich plánuje tak Tymošenková, ako aj opozičný líder Vitalij Kličko. Ministerstvo zdravotníctva medzičasom zvýšilo oficiálny počet obetí minulotýždňových násilností na 88. Nový minister vnútra Arsen Avakov už nariadil vyšetrovanie násilia ako aj postupu polície počas nepokojov.

Neposielajte na Ukrajinu vojakov, varujú USA Rusov

Poradkyňa Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Susan Riceová v nedeľu varovala ruskú vládu pred poslaním jej vojakov na politickou krízou zmietanú Ukrajinu.

Podľa jej slov by totiž v súčasnej situácii išlo o "vážnu chybu, keďže nie je v záujme Ukrajiny, Ruska ani Európy či USA pozerať sa, ako sa krajina rozdelí". Reagovala tak na minulý týždeň zverejnené slová nemenovaného predstaviteľa ruskej vlády, ktorý avizoval zásahu ruskej armády v záujme ochrany ruských občanov.

Podľa jeho slov v prípade rozpadu Ukrajiny vypukne vojna. Ako povedal v odkaze na krátku rusko-gruzínsku vojnu z leta 2008, "najprv stratia Krym, pretože ho pôjdeme chrániť, ako sme to urobili v Gruzínsku". Riceová v rozhovore pre americkú televíziu NBC však tvrdí, že "nie je v nikoho záujme, aby sa na Ukrajinu vrátilo násilie a situácia eskalovala".

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.