Psy by mali byť označené pre prípad, že sa stratia

Každý by si mal svojho psa strážiť, aby sa nestalo, že ujde alebo sa stratí.
Psy majú od veterinárov na obojkoch tiež tzv. lyssetky, ktoré však nestačia. Ide o špeciálnu známku, ktorá je určená pre medzinárodný systém označovania psov zaočkovaných proti besnote, veterinár ju po zaočkovaní pripevní na obojok psa.
Straty majú rôzne príčiny
"To, že má pes lyssetku od veterinára, nestačí, pretože sa môže stratiť cez víkend alebo vo sviatočný deň, keď veterinár nepracuje a nebude tak dvíhať telefón," informuje združenie a dodáva, že dôvody na útek psa resp. jeho straty môžu byť rôzne.
Napríklad hárajúce sučky, zaujímavé pachy, zľaknutie, či úraz alebo zrážka s autom a krádež. "Nič nedáte za to, keď si psa laicky označíte," vyzýva Psia duša.
Minimum, čo môže každý majiteľ psa urobiť, je napísať na obojok svojho psa nezmývateľnou fixkou alebo perom svoje telefónne číslo, kam sa môžu obrátiť ľudia, ktorí ho nájdu.
Riešením je aj obojok s telefónnym číslom
Tiež môže mať pes na obojku zavesený vlastný prívesok, na ktorom bude vygravírované telefónne číslo majiteľa, prípadne adresa. "Podmienkou však je, že bude pes na prechádzkach, na dvore či v záhrade vždy nosiť obojok," píše sa na stránke www.psiadusa.sk.
Ak sa však pes už stratil, majiteľ má viacero možností. V prvom rade môže rozvešať letáky v okolí s popisom, fotografiou a telefónnym číslom. Pes sa môže ale nachádzať aj na opačnom konci mesta, obce či v priľahlých dedinách či mestách.
Letáky by mali byť rozvešané aj v obchodoch so zvieracími potrebami a so zvieratami ako aj vo veterinárnych ambulanciách. "Dobré je hneď kontaktovať útulky, karanténne stanice v okolí, odchytové služby, mestskú políciu, ale aj poľovnícke združenia. Ak aj vášho psa nemajú, je dobré im nechať na seba kontakt," informuje združenie Psia duša a dodáva, že treba informovať o strate psa širšie okolie.
Pri inzerátoch všetky médiá
Pri podávaní inzerátov je možné využiť všetky dostupné médiá, ako je internet, miestne noviny, inzertné denníky, či iná tlač, televízia alebo rádiá. Majitelia musia obchádzať okolie, vracať sa na miesto, kde sa pes stratil a ísť aj na miesta, kde so psíkom spolu chodili.
"Všetky možné spôsoby hľadania využite čo najskôr, ešte v prvých hodinách po jeho strate," vyzýva majiteľov psov združenie a dodáva, že čas hrá veľmi dôležitú úlohu.
Stáva sa čoraz častejšie, že sa stratí alebo nájde psík. Občianske združenie Psia duša sa denne stretáva s veľkým množstvom prosieb o pomoc pri hľadaní strateného psa alebo naopak pri pátraní po majiteľovi nájdeného zvieraťa.
Existujú "najdúšikovia", ktorí pravdepodobne majiteľa majú, no aj napriek tomu sa pracovníci združenia nedokážu ani pomocou inzercie k nim dopátrať. "Preto je akékoľvek označovanie psa veľmi dôležité," uvádza.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.