• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 27.9.2023Meniny má Cyprián
28°Bratislava

Kandidát Kiska vyzval Fica, aby vyšetroval kauzu emisie

  • 12:32 13.01.2014
  • BRATISLAVA
Kandidát Kiska vyzval Fica, aby vyšetroval kauzu emisie

Ľudia majú podľa Andreja Kisku plné zuby toho, že kauzy sa nevyšetrujú. Typickým príkladom je Gorila.

Kandidát na prezidenta Andrej Kiska vyzýva premiéra a zároveň prezidentského kandidáta Roberta Fica, aby začal vyšetrovať kauzu emisie. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave Kiska. „V kauze bolo ukradnutých 47 miliónov eur, ide o peniaze, ktoré by vykryli platové požiadavky učiteľov na rok,“ poznamenal.

Švajčiarska prokuratúra pre denník Sme potvrdila, že už dva roky nevyšetruje kauzu prania špinavých peňazí pri predaji našich emisií firme Interblue Group. Túto časť emisnej kauzy riešia aj naši policajti, vyšetrovanie samotného predaja emisných jednotiek medzičasom zastavili. Švajčiari tvrdia, že odovzdali našim policajtom dokumenty, ktoré si vyžiadali slovenské orgány.

Kiska chce vyjadrenie k zoznamu

Podľa komentára v Sme je ich súčasťou aj zoznam ľudí, ktorí si zisk rozdelili. „Vyzývam Fica, aby sa k existencii zoznamu vyjadril, aby jednoznačne potvrdil, resp. vyvrátil, že na tomto zozname nie je nikto z vládnej strany Smer-SD, z rodinných príslušníkov alebo podnikateľských subjektov, spojených so stranou alebo iné politicky či inak angažované osoby,“ uviedol prezidentský kandidát. Zároveň dodal, že Robert Fico by mal spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom povedať, čo budú ďalej so zoznamom robiť.

Premiér nedávno podľa Kisku vyhlasoval, že mu chýbajú témy na voľby, že nemá s kým diskutovať a ani o čom. „Veľmi rád by som mu teda dal jednu tému, ktorou je práve kauza emisie,“ vyhlásil Kiska. Táto téma je teraz podľa neho vysoko aktuálna, pretože práve táto kauza ukazuje, ako veľmi je dôležité, aby bol prezidentský kandidát nezávislý, nestranný a bez sponzorov.

Ide o to, aby mal prirodzenú autoritu a trval na tom, aby sa takéto kauzy vyšetrili a dotiahli do konca, uviedol a dodal, že treba vytvárať tlak na vládu a parlament, aby takéto prípady riešili. Ľudia majú podľa neho plné zuby toho, že sa kauzy nevyšetria, typickým príkladom je tiež kauza Gorila.

Kauzy sa zamietajú pod koberec

Kauza emisie vznikla v roku 2008 a nič sa v nej nedeje a výsledkom je veľká nula, uviedol. „Prečo sa u nás kauzy zametajú pod koberec,“ opýtal sa a dodal, že ľudia si myslia, že tradiční politici, každý jeden na druhého niečo vedia a preto sa kauzy nevyšetrujú.

„Politici si vedľa seba vybudovali obrovský múr, no to, čo ľudí skutočne trápi, nikoho nezaujíma,“ povedal Kiska. U ľudí to vyvoláva hnev a nestabilitu, pretože spravodlivosť neplatí pre každého, keďže za krádeže nebol potrestaný nikto.

„Existuje skupina nedotknuteľných ľudí, pričom bežní ľudia sú trestaní, no vysoko postaveným sa nikdy nič nestalo,“ doplnil. Andrej Kiska garantuje, že keby sa stal prezidentom, v takýchto prípadoch mlčať nebude. „Nezostali by takéto kauzy zametené pod koberec či zatvorené v šuflíku,“ uzavrel.

Vyšetrovanie prebieha od roku 2009

Vyšetrovatelia sa od roku 2009 zaoberali kauzou predaja slovenských emisných limitov garážovej firme Interblue Group. Slovensko jej v závere roka 2008, keď rezort životného prostredia ovládala SNS, predalo 15 miliónov ton emisných limitov AAU za približne 75 miliónov eur.

Jednotková cena za tonu bola 5,05 eura. Kritici predaja vyčítajú jeho nevýhodnosť v porovnaní s okolitými krajinami, štát podľa nich v obchode prerobil zhruba 47 miliónov eur.

Na jeseň 2013 vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie vo veci z dôvodu, že skutok nie je trestným činom. Envirorezort podal proti rozhodnutiu o zastavení kauzy sťažnosť, ale prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ju koncom roka 2013 zamietol.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NAKA zadržala advokátov a lekára, mali vybavovať prepustenia pre väzňov

NAKA zadržala advokátov a lekára, mali vybavovať prepustenia pre väzňov

DNES - 14:20Domáce

Dvaja advokáti a lekár sú podozriví z korupcie.

Ódorova vláda je pripravená na každý scenár po voľbách. Ako zareaguje na pat?

Ódorova vláda je pripravená na každý scenár po voľbách. Ako zareaguje na pat?

DNES - 14:12Domáce

Vláda Ľudovíta Ódora je pripravená riadiť krajinu dovtedy, kým na základe výsledkov volieb nevznikne stabilná vláda. Šéf súčasného kabinetu to po rokovaní vlády uviedol v súvislosti s možným povolebným patom.

Demokrati: Slovensko potrebuje demokratickú vládu

Demokrati: Slovensko potrebuje demokratickú vládu

DNES - 14:09Domáce

Slovensko môže vyhrať iba vtedy, keď budú v parlamente demokratické strany, ktoré môžu zložiť demokratickú vládu. Vyhlásili to na stredajšej tlačovej konferencii predstavitelia strany Demokrati.

Ministerstvo zahraničných vecí varuje turistov v Grécku: V stredu a vo štvrtok buďte ostražití!

Ministerstvo zahraničných vecí varuje turistov v Grécku: V stredu a vo štvrtok buďte ostražití!

DNES - 14:07Domáce

Grécke úrady varujú pred počasím, ktoré krajinu zasiahne počas stredy a štvrtka.

Na hlavnom ťahu došlo k zrážke dvoch vozidiel, cesta je uzavretá

Na hlavnom ťahu došlo k zrážke dvoch vozidiel, cesta je uzavretá

DNES - 13:52Domáce

Pri obci Vidiná v okrese Lučenec v stredu popoludní pre dopravnú nehodu dočasne uzavreli cestu I/16.