• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 29.4.2024Meniny má Lea
15°Bratislava

Vyšetrovanie kauzy emisií bolo pod tlakom politikov

  • 15:43 03.01.2014
  • BRATISLAVA
Vyšetrovanie kauzy emisií bolo pod tlakom politikov

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) žiada obnovenie konania v kauze emisie. Informácie z uznesenia, ktorým polícia zastavila vyšetrovanie, podľa SaS zvyšujú podozrenie o spáchaní trestného činu.


Predstavitelia strany sú z policajného postupu šokovaní. SaS považuje zastavenie vyšetrovania, ku ktorému došlo pod kuratelou prokuratúry, za jasný dôkaz toho, že orgány činné v trestnom konaní pracujú pod tlakom politiky a politikov.

„Toto konštatovanie sa zvlášť vyníma v súvislosti s kauzami, akými sú Hedviga Malinová alebo Jana Teleki. V týchto prípadoch sú roky šikanovaní občania v polohe trestne stíhaných osôb na základe obskúrnych obvinení,“ povedal podpredseda SaS Ľubomír Galko.

SaS žiada orgány činné v trestnom konaní, aby znova otvorili vyšetrovanie tohto vážneho podozrenia z korupcie a rozkrádania a dostali podozrivých pred súd. „Od ministra vnútra Roberta Kaliňáka a predsedu vlády Roberta Fica očakávame, že sa zdržia akýchkoľvek zásahov do vyšetrovania,“ povedal Galko.

Pohľad je prísne trestnoprocesný

Polícia sa nezaoberala morálkou či etickosťou predaja emisií za prvej vlády Roberta Fica. "Náš pohľad je prísne trestnoprocesný. Nie sme tu od toho, aby sme posudzovali morálnosť a etickosť tohto konania, ale či takým konaním bol spáchaný trestný čin alebo nebol," vyjadril sa dnes na tlačovej besede policajný prezident Tibor Gašpar.

Vyšetrovanie kauzy polícia ukončila vlani v októbri, rezort životného prostredia so sťažnosťou na prokuratúre neuspel. Škoda štátu pri tejto kauze bola údajne 66 miliónov eur.

Podľa Gašpara pri vyšetrovaní posudzovali konanie v zmysle zákona o emisiách a tiež to, či kúpno-predajný vzťah bol s náležitou alebo nenáležitou odbornou starostlivosťou. "Pokiaľ sa na to pozeráme matematicky, že číslo 5,5 je menšie ako číslo osem z pohľadu ceny, tak je to vytrhnuté z kontextu," povedal Gašpar.

Kjótsky protokol, v rámci ktorého krajiny predávali svoje emisné jednotky, podľa Gašpara umožňoval krajinám taktizovať s tým, či predajú emisie na začiatku tohto obdobia alebo neskôr. "Je to možno ako s predajom nehnuteľností, kde môžete trafiť dobré alebo zlé obdobie," tvrdí.

Kaliňák nezasahuje do vyšetrovania

Podľa policajného šéfa je cena emisných jednotiek podmienená viacerými faktormi, napríklad poistením kúpno-predajného vzťahu alebo uskutočnením tzv. zelených projektov.

"Tých pohľadov a kritérií, cez ktoré posudzujete nenáležitú odbornú starostlivosť, je viac. My sme pri formálnom posudzovaní tohto konania po rozsiahlom vyšetrovaní nemohli konštatovať, že by sa trestný čin stal. Polícia toto posudzovala čisto trestnoprávne, nie politicky, nie morálne, nie eticky," skonštatoval Gašpar.

Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že nie každé neetické konanie je vždy trestným činom. "Preto sa veci delia na kauzy politické a kauzy trestnoprávne," vyhlásil. Kaliňák nechcel hodnotiť, či je záver vyšetrovania emisnej kauzy pozitívny alebo negatívny.

"Nezasahujem do vyšetrovania," reagoval s tým, že trestné konanie sa na istej úrovni skončilo a viedlo sa počas troch vlád. "Nie je možné povedať, že by to riadil jeden človek," uviedol a dodal, že po kauze premiér Robert Fico vyvodil politickú zodpovednosť voči Slovenskej národnej strane, ktorá v tom čase viedla ministerstvo životného prostredia.

Neštandardná príprava zmluvy

Denník Sme si cez infozákon vyžiadal uznesenie, ktorým polícia zastavila vyšetrovanie emisnej kauzy. V piatkovom vydaní uviedol, že keď v roku 2008 predávalo ministerstvo životného prostredia vedené Slovenskou národnou stranou emisie garážovej firme Interblue Group, predaj nepripravovali štátni úradníci, hoci na ministerstve mali odbor obchodovania s emisiami.

Vyšetrovanie podľa Sme potvrdilo aj neštandardnú prípravu zmluvy. Podľa pravidiel ju mali schvaľovať právnici ministerstva, no ani tí ju podľa výpovedí nevideli. „Bolo celkom bežné, že sa predpisy nedodržiavali,“ vypovedala podľa Sme pracovníčka právneho odboru.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ruský think tank varuje pred stagnáciou priemyselnej produkcie a investícií

Ruský think tank varuje pred stagnáciou priemyselnej produkcie a investícií

VČERA - 19:06Ekonomické

Ruská priemyselná výroba a investície stagnujú, vývoz tovaru sa naďalej zhoršuje a ziskovosť vo väčšine odvetví klesá.

Dubaj začína s výstavbou najväčšieho letiskového terminálu na svete

Dubaj začína s výstavbou najväčšieho letiskového terminálu na svete

VČERA - 16:44Ekonomické

Dubaj v nedeľu oznámil, že začal s výstavbou nového terminálu na medzinárodnom letisku Al Maktoum, ktoré sa tak stane najväčším na svete.

Rusko hrozí Západu tvrdou reakciou, ak sa dotkne jeho majetku

Rusko hrozí Západu tvrdou reakciou, ak sa dotkne jeho majetku

VČERA - 15:04Ekonomické

Ruskí predstavitelia v nedeľu opäť pohrozili Západu tvrdou reakciou v prípade, že skonfiškuje zmrazený ruský majetok.

Kamenický: Uvažujeme o dlhopisoch, ktoré by si mohli kúpiť bežní ľudia

Kamenický: Uvažujeme o dlhopisoch, ktoré by si mohli kúpiť bežní ľudia

VČERA - 14:42Ekonomické

Ministerstvo financií uvažuje nad možnosťou vydávať štátne dlhopisy, ktoré by si mohli kúpiť priamo bežní ľudia.

Vláda žiadne zmeny v 2. dôchodkovom pilieri podľa Tomáša nepripravuje

Vláda žiadne zmeny v 2. dôchodkovom pilieri podľa Tomáša nepripravuje

VČERA - 13:24Ekonomické

Vláda nepripravuje žiadne zmeny, ktoré by pripravili ľudí o úspory v 2. dôchodkovom pilieri a ani neplánuje ďalšie znižovanie príspevkov do tohto sporenia.