Európu môže opustiť veľká automobilka
- DNES - 13:57
- Bochum

Nemeckému závodu hrozí štrajk, automobilka môže celkom opustiť Európu.
Americkú automobilku Ford čaká v Európe pochmúrna budúcnosť. Uviedol to v pondelok nemecký odborník Ferdinand Dudenhöffer, riaditeľ Centra automobilového výskumu so sídlom v Bochume. TASR o tom informuje na základe správy DPA.
„Situácia je zlá a vyhliadky sú ešte horšie. Ford je v sektore osobných áut príliš malý na to, aby mohol v Európe fungovať so ziskom, tak je to teraz a veľmi pravdepodobne to tak zostane aj v budúcnosti,“ povedal.
Ford čelí mimoriadne napätej situácii vo svojich nemeckých továrňach v Kolíne nad Rýnom, kde pracovníci zvažujú štrajk, prvý raz od založenia závodu v roku 1930, pre plány na znižovanie nákladov.
Dudenhöffer pesimisticky hodnotí pôsobenie Fordu v Európe, kde je počet jeho predaných vozidiel príliš nízky a náklady na prácu príliš vysoké.
Ford dlhodobo stráca podiel na trhu v Nemecku a Európe, pripomenul expert.
„Ford sa zmenšuje a zmenšuje. Teraz je v Európe taký malý, že nemá zmysel pokračovať v prevádzke pri súčasnej konštelácii,“ vyhlásil.
Európska divízia spoločnosti Ford má centrálu v Kolíne nad Rýnom, kde prevádzkuje dva závody, ktoré v súčasnosti zamestnávajú celkovo 11.500 ľudí, čo je výrazný pokles z 20.000 v roku 2018.
Podľa oficiálnych údajov tvorili modely Ford minulý rok v Nemecku len 3,5 % nových zaregistrovaných áut v porovnaní s 5 % pred dvoma rokmi. Tento podiel je výrazne vyšší pri úžitkových vozidlách, ktoré sa však v Nemecku nevyrábajú.
Dudenhöffer vidí dve riešenia európskych problémov Fordu. Jednou z možností by bolo, keby americká materská spoločnosť predala svoj európsky automobilový biznis, aby sa „zbavila problému“, povedal.
Ďalšou možnosťou je založiť spoločný podnik s iným výrobcom automobilov, a tým dosiahnuť vyššie objemy a nižšie náklady. Týmto spôsobom sa Ford Europe „môže konečne stať konkurencieschopným,“ povedal Dudenhöffer, pričom ako jedného z možných partnerov navrhol francúzsku automobilku Renault.

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov
Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu vystačia na viac ako 500 rokov, napísal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v článku pre časopis Energy Policy.

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní
Európska centrálna banka by mala prestať znižovať náklady na pôžičky, keďže turbulencie v globálnej ekonomike podporujú cenové tlaky.

Apple zvažuje zvýšiť ceny iPhonov
Spoločnosť Apple zvažuje zvýšenie cien svojho nadchádzajúceho radu iPhonov, ktoré plánuje uviesť na trh tento rok na jeseň.

SaS vyzýva Šutaja Eštoka na ukončenie tendra na počítače
Opozičná strana SaS vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na ukončenie tendra na nové počítače.