Letecké spoločnosti evidujú slabší dopyt cez letnú sezónu pre obavy z recesie
- 14:23 26.04.2025
- Londýn/Washington

Neistá ekonomická situácia vo svete v dôsledku colnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa si vyberá svoju daň aj od leteckých spoločností na oboch stranách Atlantiku.
Európske aerolínie preto varujú, že ekonomická neistota by mohla spomaliť dopyt a ohroziť zisky.
Prieskum európskej komisie pre cestovný ruch tento týždeň tiež ukázal, že Európania si na toto leto robia menej cestovateľských plánov aj na tzv. starom kontinente. Ide o prvé signály potenciálneho spomalenia dopytu, ktorý prudko ožil po pandémii ochorenia COVID-19, čo viedlo k silnému návratu k zisku pre väčšinu leteckých spoločností.
Globálna ekonomická nestabilita vyvolaná colnými hrozbami amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvoláva obavy z recesie v Európe, čo má negatívny vplyv na výdavky spotrebiteľov, zvlášť na cestovanie. Aj keď letecké spoločnosti zatiaľ nezaznamenali jasné negatívne výsledky, v období medzi aprílom a septembrom 2025 plánuje cesty približne o 10 % menej cestujúcich ako v minulom roku, ukázal prieskum.
Celkový počet plánovaných ciest na toto časové obdobie je nižší o 3 %, pričom najmä cestovanie spojené s voľným časom v porovnaní s rokom 2024 kleslo o 8 %. Európania si rezervujú menej ciest aj do USA od nástupu Trumpa do úradu v januári tohto roka. Dôvodom sú obavy z možných problémov v súvislosti s otázkou prisťahovalectva.
Zdroj z európskeho leteckého priemyslu uviedol, že bezprostredne po zavedení rozsiahlych ciel začiatkom apríla došlo k určitému kolísaniu v medzinárodnom dopyte, pričom niektorí potenciálni cestujúci vyčkávajú, kým sa politická situácia neustáli.
No nielen ekonomická neistota, ale aj extrémne počasie a stúpajúce teploty spôsobujú zmeny v dopyte. Záujem o letné cesty do Stredomoria v porovnaní s minulým rokom klesol o 8 %. Taliansko a Španielsko však stále patria medzi najobľúbenejšie destinácie v regióne medzi Európanmi. Štúdia ukázala, že približne 28 % európskych turistov má väčší záujem cestovať do miernejšieho podnebia v snahe vyhnúť sa vysokým teplotám, pričom záujem o cestovanie do severnej, strednej a východnej Európy rastie.
Aj veľké americké letecké spoločnosti zaznamenali menší domáci dopyt po cestovaní, keďže dôvera v americkú aj globálnu ekonomiku klesá. Redukujú preto svoje letové poriadky a revidujú smerom nadol svoje prognózy zisku na tento rok pre neistotu.
Neochota spotrebiteľov rezervovať si dovolenky odráža výsledky prieskumu, ktorý ukázal, že mnohí ľudia sa obávajú recesie v USA. A tiež, že clá prezidenta Trumpa spôsobia rast cien.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.