• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 23.10.2020Meniny má Alojzia
Bratislava

Biatlonistka Gereková skončila 11., Kuzminová mala smolu

  • 19:03 09.02.2013
  • NOVÉ MESTO NA MORAVE
Biatlonistka Gereková skončila 11., Kuzminová mala smolu

Nečakanou víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km na biatlonových majstrovstvách sveta v Novom Meste na Morave sa stala Ukrajinka Olena Pidrušná.

O 6,4 sekundy za ňou zaostala suverénna líderka celkového poradia vo Svetovom pohári Nórka Tora Bergerová, bronz patril ďalšej Ukrajinke Vite Semerenkovej.

Výborný výkon predviedla Slovenka Janka Gereková, ktorá obsadila výborné 11. miesto, Anastasia Kuzminová bola sedemnásta. Do nedeľných stíhacích pretekov sa zo slovenských biatlonistiek kvalifikovala aj Paulína Fialková,ktorá obsadila 55. miesto.
Gereková dosiahla najlepšie umiestnenie na MS

Dvadsaťšesťročná Pidrušná k šiestemu najrýchlejšiemu behu pridala absolútne čistú streľbu a v cieli sa tešila zo svojej vôbec prvej medaily z MS. Doteraz nikdy nezvíťazila ani v pretekoch SP, jej vrcholom boli dve druhé miesta z aktuálnej sezóny.

„O tomto som pred štartom ani nesnívala. Predchádzajúce dva šampionáty som premaródila, toto je nečakane krásna satisfakcia. Som nesmierne šťastná,“ uviedla v prvom rozhovore po pretekoch pre ČT nová majsterka sveta. Strieborná Bergerová bola síce bežecky najrýchlejšia, ale na druhú pozíciu ju odsunulo trestné kolo, ktoré musela absolvovať po streľbe v stoji, kde netrafila štvrtý terčík. Ukrajinský úspech zvýraznila ziskom bronzu rovnako bezchybne strieľajúca Vita Semerenková.

Janka Gereková v ľahu netrafila posledný piaty terčík, stojku však zvládla stopercentne. Bola nakoniec z toho 11. priečka, jej najlepšie umiestnenie v rýchlostných pretekoch na MS v kariére. Za víťaznou Pidrušnou zaostala o rovných 51 sekúnd, čo je pomerne dobrá východisková pozícia pred nedeľnými stíhacími pretekmi.
Kuzminovej sa zasekla nábojica v puške

Smoliarske preteky absolvovala Anastasia Kuzminová.

Na prvú streleckú položku prišla ako tretia najrýchlejšia. Druhý terčík netrafila a navyše sa jej zasekla nábojnica v puške. Musela požiadať o pomoc rozhodcov, ktorí jej pušku sfunkčnili, ale výrazne ju to zdržalo. Kým medzi ostatnými výstrelmi mala približne 2,5-sekundový interval, medzi druhým a tretím musela čakať takmer 41 sekúnd.

Kým najlepšie z jej súperiek odstrieľali za 23 sekúnd, Kuzminová sa zdržala minútu a päť sekúnd, o takmer 20 sekúnd viac ako v tejto štatistike predposledná Grékyňa Panagiota Tsakiriová. Po odbehnutí trestného kola zaostávala za v tom čase vedúcou Ruskou Zajcevovou o rovnú minútu.

Nasadila strhujúce tempo a v druhom okruhu bola dokonca o tri sekundy rýchlejšia ako bežecká suverénka medzi biatlonistkami Miriam Gössnerová z Nemecka. Po stojke si však potom pridala ešte jeden 150 m dlhý trestný okruh, keď netrafila štvrtý terčík. Celkovo bola bežecky tretia najrýchlejšia, za Torou Bergerovou, ktorá trať zvládla najlepšie, zaostala o 1,6 sekundy. Stačilo to však „iba“ na celkové 17. miesto. Na trať stíhačky bude vybiehať o 65 sekúnd neskôr ako Pidrušná.

„Mohli sme mať dve pretekárky útočiace na medaily, máme dve v dvadsiatke, tri v stíhacích pretekoch. Sám neviem, či sa z toho tešiť alebo sa hnevať. Nasťa mala na strelnici málovídanú obrovskú smolu, keby Janka trafila aj ten jediný terčík..., taký však vie byť šport. Mohlo to byť oveľa lepšie, ale aj horšie. Potešila Paulína Fialková, ktorá sa prvýkrát kvalifikovala do stíhacích pretekov. Nasťa a Janka idú do nich z pomerne výhodných pozícií, verím, že smolu sme si vybrali dnes komplet celú a už bude len lepšie,“ skomentoval vystúpenie Sloveniek vedúci slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík. Svoje životné maximum dosiahla 20-ročná Paulína Fialková. Po suverénne zvládnutej ležke netrafila v stoji dvakrát, ale vo výsledkovej listine sa zaradila na 55. pozíciu, čo ju oprávňuje v nedeľu štartovať v stíhacích pretekoch. Doteraz bolo jej najlepším umiestnením 62. miesto z minuloročných decembrových rýchlostných pretekov SP v rakúskom Hochfilzene. Martina Chrapánová pochovala svoje nádeje hneď na prvej streleckej položke, kde nechala stáť tri terčíky. Stojku potom síce zvládla bez chyby, ale už stratu nezlikvidovala. Skončila sedemdesiata druhá.

Tora Bergerová ostala neohrozenou líderkou celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus. Jej najbližšia prenasledovateľka Darja Domračevová z Bieloruska totiž v sobotu skončila až štyridsiata tretia a vôbec nebodovala. Nórka tak zvýšila svoj náskok už na priepastných 193 bodov. Vedie aj v hodnotení rýchlostných pretekov (malý krištáľový glóbus). Gereková si v oboch poradiach polepšila o jednu priečku - celkovo je devätnásta, v šprinte trinásta. Kuzminová ostala na pozíciách, aké jej patrili aj pred pretekmi - trinásta a šestnásta priečka.

Výsledky - rýchlostné preteky žien na 7,5 km - Nové Mesto na Morave:

1. Olena Pidrušná (Ukr.) 21:02,1 min (0 trestných okruhov), 2. Tora Bergerová (Nór.) +6,4 s (1), 3. Vita Semerenková (Ukr.) +22,8 (0), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) +24,5 (1), 5. Oľga Viluchinová (Rus.) +25,3 (0), 6. Miriam Gössnerová (Nem.) +33,1 (2), ... 11. Janka Gereková +51,0 (1). 17. Anastasia Kuzminová +1:04,9 (2), 55. Paulína Fialková +2:21,6 (2), 72. Martina Chrapánová +3:00,7 (3)

Poradie vo SP po pätnástich pretekoch z 26 naplánovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 715 bodov, 2. Darja Domračevová (Biel.) 522, 3. Miriam Gössnerová (Nem.) 509, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 497, 5. Olena Pidrušná (Ukr.) 483, 6. Andrea Henkelová (Nem.) 480, ... 13. Anastasia Kuzminová 362, 19. Janka Gereková 279, 83. Martina Chrapánová (všetky SR) 6

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (malý krištáľový glóbus) po siedmich z desiatich naplnovaných:
1. Tora Bergerová (Nór.) 286 bodov, 2. Miriam Gössnerová (Nem.) 244, 3. Olena Pidrušná (Ukr.) 235, 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 234, 5. Darja Domračevová (Biel.) 229, 6. Marie Dorinová Habertová (Fr.) 216, ... 13. Janka Gereková 168, 16. Anastasia Kuzminová (obe SR) 152, 77. Martina Chrapánová (SR) 4
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nádej pre Schumachera: Absolvuje dôležitú operáciu

Nádej pre Schumachera: Absolvuje dôležitú operáciu

9:45 11.06.2020Športové

Michael Schumacher absolvuje operáciu, pri ktorej mu aplikujú kmeňové bunky.

Volko v Madride na 60 m prekonal slovenský rekord o dve stotiny

Volko v Madride na 60 m prekonal slovenský rekord o dve stotiny

23:31 21.02.2020Športové

Slovenský šprintér Ján Volko skončil tretí v novom národnom rekorde 6,55 sekundy v piatkovom finále na 60 m na WAIT v Madride.

Zomrel bývalý reprezentant Vladimír Svitek

Zomrel bývalý reprezentant Vladimír Svitek

9:13 18.02.2020Športové

Vo veku 57 rokov zomrel dvojnásobný majster Československa.

Fantastická Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore

Fantastická Vlhová vyhrala slalom v Kranjskej Gore

14:42 16.02.2020Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore.

Vlhová vyhrala obrovský slalom spoločne s Brignoneovou

Vlhová vyhrala obrovský slalom spoločne s Brignoneovou

15:17 18.01.2020Športové

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová triumfovala v sobotňajšom obrovskom slalome Svetového pohára v Sestriere.