• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
10°Bratislava

Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach s Českom a Slovenskom

  • 10:16 16.04.2025
  • Viedeň
Rakúsko predĺžilo kontroly na hraniciach s Českom a Slovenskom

Rakúsko o ďalších šesť mesiacov predĺžilo kontroly na hraniciach s Českom a Slovenskom.

Podľa rakúskeho ministerstva vnútra ide o nevyhnutné opatrenie na odradenie prevádzačov nelegálnych migrantov. Rakúska polícia okrem toho na hranici so SR a Maďarskom podporuje zdravotnícke úrady v boji proti rozšíreniu slintačky a krívačky. Informuje o tom TASR na základe stredajšej správy agentúry APA.

Rakúsko uskutočňuje kontroly stacionárne na hraniciach, ale aj mobilne v pohraničnej oblasti. „Kontroly hraníc sú a zostávajú rozhodujúcim faktorom v boji proti nelegálnej migrácii. Prijaté opatrenia nelegálnu migráciu významne znížili s cieľom dosiahnuť jej nulovú úroveň,“ uviedol rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.

Jeho rezort doplnil, že počty zachytených nelegálnych migrantov v regióne Balkánu za posledných 18 mesiacov dramaticky klesli. „Prevádzačská mafia sa z dôvodu prijatých početných opatrení Rakúsku vyhýba,“ uviedlo rakúske ministerstvo vo vyhlásení, ktoré zverejnilo v utorok večer.

Rakúsko už od roku 2015 vykonáva kontroly aj na hraniciach s Maďarskom a Slovinskom. Približne 40 rakúskych policajtov bojuje proti cezhraničnej kriminalite v rámci Operácie Fox na maďarskom území, pričom príslušníci rakúskej polície sú v rámci boja proti prevádzačom nasadení tiež v Srbsku a Maďarsku.

Kontroly na vnútorných hraniciach v súčasnosti vykonáva desať členských štátov EÚ a schengenského priestoru: Bulharsko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovinsko, Švédsko a Taliansko, dodala APA.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli

DNES - 14:47Zahraničné

Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti

DNES - 14:26Zahraničné

Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

DNES - 13:28Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

DNES - 13:16Zahraničné

Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

DNES - 11:58Zahraničné

Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.