• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Nadácia Zastavme korupciu podáva na ÚVO námietky voči nákupu uniforiem pre policajtov

  • 13:48 14.04.2025
  • Bratislava
Nadácia Zastavme korupciu podáva na ÚVO námietky voči nákupu uniforiem pre policajtov

Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre nákup uniforiem na Ministerstve vnútra (MV) SR. Nastavenie podmienok považuje za diskriminačné a v rozpore so zákonom.

Mohlo dôjsť k obmedzeniu hospodárskej súťaže a nehospodárnemu nakladaniu s verejnými prostriedkami,“ upozornila riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Výhrady nadácie sa týkajú jednak ceny v prípade nákupu vrchných odevov pre príslušníkov Policajného zboru (PZ) a Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Mimovládka poukázala na to, že ministerstvo ju nacenilo na 21,4 milióna eur, do súťaže sa však zapojil len jeden uchádzač, ktorý uniformy ponúkol a nakoniec aj dodal o šesť miliónov eur drahšie. „Tento postup vzbudzuje vážne pochybnosti o hospodárnosti verejného obstarávania a môže byť v rozpore s princípom efektívneho využívania verejných prostriedkov,“ uviedla Petková.

Námietka a žiadosť o preverenie postupu sa týka aj nákupu tričiek a polokošieľ a podmienky, aby textílie obsahovali polyamidové vlákno modifikované škrupinami kávových zŕn. „Ide o mimoriadne špecifický materiál, ktorý je dostupný len u obmedzeného počtu výrobcov,“ priblížila Petková, poukazujúca na to, že požiadavka mohla byť nastavená účelovo, aby zvýhodnila konkrétneho dodávateľa, čo by bolo v rozpore so zákonom. Zavedenie požiadavky na kávové vlákna podľa nadácie nemá opodstatnenie z pohľadu funkčnosti alebo komfortu používateľa.

Ministerstvo vnútra (MV) SR oznámilo 18. marca, že uzatvorilo rámcovú dohodu na nákup vrchných odevov pre policajtov, hasičov a lesníkov - zamestnancov okresných úradov v celkovej hodnote približne za 24 miliónov eur bez DPH. Zároveň informovalo o prebiehajúcej súťaži na tričká a polokošele pre policajtov, hasičov a lesníkov s predpokladanou hodnotou takmer 24 miliónov eur bez DPH. V súvislosti s podmienkou na vlákna modifikované škrupinami kávových zŕn rezort uviedol, že špecifikácia uniforiem a použitých materiálov na ich výrobu vychádza z požiadaviek výkonu služby príslušníkov PZ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo by mala obsahovať dovolenková lekárnička? Na tento liek zabúdame

Čo by mala obsahovať dovolenková lekárnička? Na tento liek zabúdame

DNES - 8:22Domáce

Liek by si mali zabaliť do dovolenkovej lekárničky aj ľudia, ktorí sa nepovažujú za alergikov.

NAKA a ÚBOK vzniesli v minulom roku 65 obvinení za nakladanie s eurofondmi

NAKA a ÚBOK vzniesli v minulom roku 65 obvinení za nakladanie s eurofondmi

DNES - 8:19Domáce

V minulom roku vzniesli viac obvinení ako rok predtým.

Na R1 došlo k nehode, z ciest hlásia popadané stromy

Na R1 došlo k nehode, z ciest hlásia popadané stromy

VČERA - 20:28Domáce

Búrky počas sobotňajšieho večera skomplikovali dopravu.

Vážna nehoda: Na mieste zasahoval vrtuľník

Vážna nehoda: Na mieste zasahoval vrtuľník

VČERA - 20:25Domáce

Cesta bola po nehode neprejazdná.

Búrky neustanú ani v nedeľu, pozrite si výstrahy

Búrky neustanú ani v nedeľu, pozrite si výstrahy

VČERA - 19:56Domáce

Výstrahy pred búrkami by mali platiť v niektorých okresoch Slovenska aj v nedeľu, najmä popoludní.