Slovensko podporí obmedzenie obchodu so zbraňami
Na marcovej konferencii OSN v New Yorku, kde sa bude prerokúvať text vôbec prvej celosvetovej zmluvy, ktorá by regulovala obchod s konvenčnými zbraňami vo svete, bude Slovensko požadovať, aby bola táto zmluva právne záväzná, univerzálna a nediskriminačná.
Slovensko chce, aby zmluva zachovala právo krajín na vlastnú obranu, nemala retroaktívny účinok a aby umožňovala krajinám legálne vyvíjať a vyrábať zbrane a obchodovať s nimi.
Slovensko bude požadovať takú dohodu, ktorá by neobmedzovala krajiny pri uplatňovaní prísnejších pravidiel pre kontrolu obchodu so zbraňami a nebránila by presunom zbraní medzi krajinami v rámci misií či operácií vedených OSN.
Zároveň by mala obsahovať "jasné odkazy na otázky úrovne dodržiavania ľudských práv, technologickej a ekonomickej úrovne krajiny príjemcu ako kritéria posudzovania rizika zneužitia alebo neželaného odklonu zbraní na iné použitie".
Konferencia o takejto medzinárodnej dohode sa už uskutočnila vlani v júli, skončila sa však neúspechom. Na konferencii sa vtedy zúčastnilo 193 krajín a dohodu museli schváliť jednomyseľne. S konečným návrhom dohody ale nesúhlasilo viacero krajín.
Navrhovaná zmluva mala zaviazať signatárov, aby dohliadali na všetky obchody so zbraňami uskutočnené v ich krajine. Signatárske krajiny mali byť tiež povinné preveriť si príjemcu, a to najmä či sa zbrane nebudú používať na porušovanie ľudských práv, vojnové zločiny či terorizmus.
Dohoda tiež zavádzala prísne regulačné opatrenia. Proti podpisu dohody sa postavili najmä Rusko, USA a Čína, ktoré žiadali viac času na jej preštudovanie a vyriešenie niektorých sporných otázok.
Základom pre rokovanie konferencie v roku 2013 bude práve návrh textu zmluvy, ktorú sa minulý rok nepodarilo schváliť.
PS: Represia situáciu v zdravotníctve zhorší, vláda lekárov vyháňa do zahraničia
Vláda namiesto dohody s lekármi zvolila represiu.
Tomáš Taraba: Vládny návrh na situáciu v zdravotníctve je elegantné riešenie
Návrh, s ktorým prišla vláda na riešenie aktuálnej situácie v zdravotníctve, považuje Tomáš Taraba za najelegantnejšie riešenie pri rešpektovaní všetkých práv.
Kamil Šaško: Zdravie občanov musí byť nadradené právam lekárov na pracovné spory
Životy a zdravie občanov Slovenska musia byť nadradené akýmkoľvek právam lekárov na pracovné spory.
Požiar bytu si vyžiadal jednu obeť, policajti a hasiči zachraňovali dieťa
Dnes, 8. decembra 2024, v skorých ranných hodinách vznikol požiar trojizbového bytu v bytovom dome na 4. poschodí v Liptovskom Mikuláši.
Vláda: Mimoriadnou situáciou má byť i nedostupnosť zdravotnej starostlivosti
Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa má doplniť o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.