• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
23°Bratislava

Do platnosti vstúpili ďalšie americké clá, na čínske tovary platí sadza 104 %

  • 7:00 09.04.2025
  • Washington
Do platnosti vstúpili ďalšie americké clá, na čínske tovary platí sadza 104 %

V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň.

Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na Európsku úniu uvalil 20-percentné clá.

Po zavedení základných 10-percentných taríf, ktoré vstúpili do platnosti cez víkend a otriasli svetovou ekonomikou, sa v stredu sadzby pre 60 krajín ďalej zvýšili.

Najviac zasiahnutá je Čína, najväčší ekonomický rival Washingtonu, ale aj jeho hlavný obchodný partner. Po oznámení recipročných ciel zo strany Pekingu Trump v pondelok ohlásil dodatočné clá vo výške 50 percent. Celkovo sa tak colné sadzby na čínsky tovar vyšplhali až na 104 percent.

Trump v utorok informoval, že jeho administratíva pracuje na „dohodách šitých na mieru“ pre obchodných partnerov, pričom Biely dom uviedol, že prioritou budú spojenci ako Japonsko a Južná Kórea. Trumpov najvyšší obchodný predstaviteľ Jamieson Greer tiež ozrejmil, že zníženie ciel ponúkli Argentíne, Vietnamu a Izraelu.

Americký prezident verí, že jeho politika oživí americký priemysel a prinúti spoločnosti presťahovať sa do Spojených štátov. Mnohí obchodní experti a ekonómovia však pochybujú o tom, ako rýchlo, a či vôbec, sa presťahovanie spoločností do USA uskutoční a varujú pred vyššou infláciou, keďže colné poplatky sa premietnu do cien.

Trump v utorok uviedol, že Spojené štáty „získajú z ciel takmer 2 miliardy dolárov denne“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky

DNES - 19:32Zahraničné

Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť

DNES - 12:00Zahraničné

Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval