SAS: Odpočet DPH na firemné autá slúžiace aj na súkromné účely sa má znížiť
- 11:24 03.04.2025
- Bratislava

Slovenská vláda pripravuje zmenu odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné automobily firiem používané aj na súkromné účely.
Po novom by si podnikatelia mohli pri nákupe takýchto vozidiel odrátať iba polovicu DPH. Na štvrtkovej tlačovej konferencii na to upozornil opozičný poslanec Národnej rady SR Marián Viskupič (SaS). Zmena podľa neho zvýši byrokraciu a podnikatelia zvýšené náklady prenesú do cien produktov.
„Slovenská vláda niekedy v novembri minulého roka požiadala Európsku úniu o povolenie obmedziť právo na odpočítanie dane z pridanej hodnoty pri kúpe, lízingu a prevádzke motorových vozidiel, ale aj motocyklov používaných aj na súkromné účely na 50 %,“ uviedol Viskupič. Toto opatrenie sa podľa neho nedotkne len samotných vozidiel, ale aj náhradných dielov, údržby a pohonných látok. Podobná výnimka bola udelená aj niektorým iným krajinám, takže je podľa poslanca reálne, že ju Slovensko získa.
Viskupič očakáva, že zmena, ktorá sa dotkne približne 10 % podnikateľov, by mohla platiť od začiatku budúceho roka. Opatrenie podľa neho zvýši náklady firiem a sťaží podnikanie na Slovensku. „Vláda to možno bude volať konsolidácia, ale zasa raz prenesie všetky náklady na plecia podnikateľov a následne, samozrejme, týmto zvýši náklady, takže aj na plecia spotrebiteľov,“ upozornil. Vláda tak podľa opozičného poslanca ide proti vlastným sľubom o zlepšovaní podnikateľského prostredia a pokiaľ bude úprava odpočtu DPH schválená, zvýši byrokraciu a skomplikuje život firmám.
Ministerstvo financií (MF) SR reagovalo, že zámer paušálneho odpočtu DPH v prípade motorových vozidiel nebude mať vplyv na podnikateľov, ktorí svoje autá využívajú výlučne na podnikateľské účely. V takomto prípade by mala naďalej zostať možnosť odpočítania plnej výšky DPH pri nákupe vozidla, ako aj pri nákladoch súvisiacich s jeho údržbou a prevádzkou. Rezort financií chce urobiť poriadok v prípadoch, keď podnikatelia využívajú svoje vozidlá aj na súkromné účely alebo prevažne niekedy dokonca výlučne na súkromné účely.
„Už dlhodobo totiž MF SR zaznamenáva zneužívanie pravidiel a až absurdné situácie, napríklad ak má jednoosobová eseročka evidované aj štyri drahé vozidlá, ktoré zjavne neslúžia na podnikateľské účely, ale súkromne na nich jazdia všetci členovia rodiny majiteľa spoločnosti,“ uviedlo MF s tým, že v takýchto prípadoch si podnikateľ neoprávnene odpočítal DPH nielen pri kúpe vozidiel, ale DPH si odpočítava aj pri nákupe pohonných hmôt a nákladoch spojených s údržbou a servisom vozidiel. Štát prichádza podľa neho tiež o peniaze z dane z príjmu právnických osôb, a to z dôvodu neoprávneného uplatňovania takýchto výdavkov do nákladov obchodnej spoločnosti.
Vzhľadom na to, že je náročné určiť, či ide o súkromný alebo podnikateľský účel využívania vozidla, chce rezort financií zaviesť systém, ktorý bude spravodlivejší, transparentnejší a jednoduchší bez administratívnej záťaže, pričom poskytne podnikateľovi právnu istotu vo vzťahu k Finančnej správe. „Systém odpočtu DPH vo výške 50 % to plne zabezpečí. Rovnaký alebo podobný systém odpočtu DPH už v súčasnosti využíva 11 štátov Európskej únie,“ uzavrelo ministerstvo.
Zároveň dodalo, že aktuálne ide o zámer a konkrétne parametre budú nastavené v legislatívnom návrhu, o ktorom sa ešte bude rokovať.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.