• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
14°Bratislava

Svedkovia dostanú po novom pri viacerých trestných činoch ochranu

  • 13:00 02.04.2025
  • Bratislava
Svedkovia dostanú po novom pri viacerých trestných činoch ochranu

Legislatíva ochrany svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Rozšíri sa tiež okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany. Vyplýva to zo zákona o ochrane svedka, ktorý v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Cieľom návrhu nového zákona je prispôsobiť poskytovanie ochrany a pomoci súčasným podmienkam, skvalitniť zákonnú úpravu v oblasti ochrany svedka a zjednodušiť administratívny, ako aj schvaľovací proces poskytovania ochrany a pomoci,“ vysvetlil rezort vnútra, ktorý návrh predložil.

Zákon nahradí doterajšiu právnu úpravu z roku 1998. „Inštitút ochrany svedka predstavuje účinný nástroj boja s najzávažnejšou kriminalitou a ide o najvyšší stupeň ochrany svedka, ktorý štát garantuje a ku ktorému sa pristupuje, ak bezpečnosť svedka nie je možné zaistiť iným spôsobom - podľa ustanovení Trestného poriadku,“ vysvetlil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Zákon definuje, kto sa považuje za ohrozeného svedka a chráneného svedka. „Ohrozeným svedkom je svedok, u ktorého po poskytnutí výpovede alebo dôkazu v prípade vymedzených trestných činov vzniká dôvodná obava ohrozenia jeho života alebo zdravia. Ohrozený svedok sa po splnení zákonných kritérií stáva chráneným svedkom, pomoc a ochranu mu poskytuje príslušný útvar Policajného zboru v rámci tzv. programu ochrany,“ priblížili z MV.

Do programu ochrany sa zaradia svedkovia v ohrození života alebo zdravia, ktorí sú v trestnom konaní o obzvlášť závažnom zločine, zločine spáchanom organizovanou, zločineckou, teroristickou alebo extrémistickou skupinou, o trestnom čine spáchanom z osobitného motívu alebo o trestnom čine terorizmu.

Nová legislatíva ustanovuje aj povinnosti chráneného svedka, ktoré je povinný dodržiavať. „Ich porušením by mohol ohroziť nielen svoj život, ale i tých, ktorí ho chránia,“ ozrejmil rezort. Súčasťou zákona je aj úprava vykonávania programu ochrany počas výkonu väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, v prípravnom konaní a v konaní pred súdom.

Zavádza sa tiež nová úprava pri ukončení funkcie riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Vo funkcii bude končiť po uplynutí funkčného obdobia a až po tom, čo parlament zvolí nového riaditeľa. Zmena má priniesť zachovanie funkčnosti NBÚ.

Nový zákon má byť účinný od 1. mája.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši

DNES - 20:12Domáce

Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári

DNES - 18:10Domáce

Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii

DNES - 17:00Domáce

Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili

DNES - 16:12Domáce

Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne

DNES - 15:19Domáce

Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.