Šefčovič v Pekingu presadzoval vyvážené obchodné a investičné vzťahy s Čínou
- 13:08 31.03.2025
- Brusel

Hlavnými cieľmi minulotýždňovej pracovnej návštevy eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroša Šefčoviča v Pekingu (27. a 28. 3.) boli snahy zlepšiť a vyvážiť obchodné a investičné vzťahy medzi EÚ a Čínou. Na pondelňajšie oznámenie Európskej komisie (EK) upozornil bruselský spravodajca TASR.
Komisia pripomenula, že Šefčovič diskutoval s podpredsedom čínskej vlády He Lifengom, ministrom obchodu Wangom Wentaom a ministerkou pre clá Sun Meijun o tom, ako zlepšiť a vyvážiť obchodné a investičné vzťahy medzi EÚ a Čínou.
Šefčovič so svojimi hostiteľmi hovoril o dlhodobých systémových problémoch vo vzájomnom obchode, o potrebe vytvoriť rovnaké podmienky pre európske spoločnosti na čínskom trhu, o niektorých kľúčových otázkach prístupu na trh, ako aj o investíciách do dodávateľského reťazca elektrických vozidiel.
Podľa správy EK sa Šefčovič a minister obchodu Wang dohodli, že na svoje diskusie budú nadväzovať prostredníctvom pravidelných kontaktov s cieľom zaistiť primeraný pokrok vo všetkých prerokúvaných záležitostiach vrátane kľúčových otázok prístupu na trh, ktoré nastolila EÚ. Dohodli sa na dialógu o všetkých obchodných a investičných otázkach súvisiacich s dodávateľským reťazcom pre elektromobily, aby EÚ zabezpečila svoju dlhodobú konkurencieschopnosť a udržala si kvalitné pracovné miesta.
S ministerkou pre clá Sun sa Šefčovič dohodol na vytvorení pracovnej skupiny pre prístup na agropotravinársky trh a na preskúmaní potenciálneho plánu revízie Dohody o colnej spolupráci a vzájomnej pomoci medzi EÚ a Čínou z roku 2024.
Rokovania slovenského eurokomisára v Pekingu znamenali prvú návštevu predstaviteľa novej Európskej komisie v Číne.
V roku 2025 EÚ a Čína oslavujú 50. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. Čína je pre Úniu kľúčovým obchodným partnerom, s ktorým má rozsiahle obchodné vzťahy v hodnote 730 miliárd eur ročne. Čína predstavuje tretieho najväčšieho obchodného partnera EÚ a druhého najväčšieho partnera pre obchod s tovarom.
Súčasné obchodné vzťahy medzi EÚ a Čínou sú nevyvážené, bez rovnakých podmienok pre obe strany a s deficitom z pohľadu EÚ v obchodovaní s tovarom, ktorý sa v poslednom desaťročí prehlbuje. Jednou z príčin sú aj nezákonné dotácie čínskej vlády pre domáce podniky. Obchodný deficit medzi EÚ a Čínou v roku 2024 dosiahol 304,5 miliardy eur. V roku 2022 bol zaznamenaný rekordný deficit vo výške 397 miliárd eur.
V roku 2024 čínske priame zahraničné investície do EÚ dosiahli najvyššiu hodnotu za posledných päť rokov, s kumulovanou hodnotou 185 miliárd eur. V tom istom období priame zahraničné investície EÚ v Číne zostali stabilné, s kumulatívnou hodnotou 184 miliárd eur.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.