Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov na Slovensku sa v marci opäť zhoršila
- 9:04 28.03.2025
- Bratislava

Dôvera slovenských podnikateľov a spotrebiteľov sa po minulomesačnom miernom zlepšení v marci opäť zhoršila. Indikátor ekonomického sentimentu (IES) klesol o 3,3 bodu na úroveň 99,6.
Pesimizmus síce prejavili len v službách a priemysle, to znamená v dvoch z piatich zložiek indikátora, bol však výrazný. Pozitívnejšie boli naladení podnikatelia v stavebníctve a obchode, zlepšila sa aj nálada spotrebiteľov. Oproti minulému roku sa ekonomická nálada zhoršila o 4,4 bodu, za dlhodobým priemerom zaostáva o 6,4 bodu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Indikátor dôvery v priemysle (zo sezónne očistených údajov) v marci poklesol o 4,7 bodu na hodnotu -6,7. Vývoj indikátora ovplyvnilo hlavne zvýšenie zásob hotových výrobkov a pokles objednávok. Zvýšené zásoby avizujú vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a elektrických zariadení. Zhoršenie úrovne objednávok na export uviedli najmä vo výrobe textilu a odevov a elektrických zariadení.
Sezónne očistený indikátor dôvery v službách v marci klesol o 6,7 bodu na hodnotu 9,3. Pokles zaznamenali všetky tri zložky kompozitného ukazovateľa. V posledných troch mesiacoch najväčší pokles podnikateľskej situácie, ako aj dopytu po službách zaznamenali umenie, zábava a rekreácia.
Indikátor dôvery v obchode v marci oproti februáru nepatrne stúpol o 0,7 bodu na hodnotu 15. Respondenti hodnotili pozitívne nárast očakávaných požiadaviek na dodávateľov, ako aj vyšší počet zamestnancov. Vyššie požiadavky na dodávateľov predpokladali najmä v predaji dielov a príslušenstva motorových vozidiel a v maloobchode v nešpecializovaných predajniach. Zvýšenie počtu zamestnancov plánujú hlavne v maloobchode so zariadeniami pre IT v špecializovaných predajniach.
V marci sezónne upravený indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu stúpol o 2,5 bodu na -8,5 vplyvom priaznivejších hodnotení očakávanej zamestnanosti, najmä v podnikoch uskutočňujúcich inžinierske stavby.
Medzi slovenskými spotrebiteľmi naďalej prevažuje nedôvera nad dôverou voči ekonomickému vývoju krajiny. V porovnaní s minulým mesiacom však došlo k miernemu zlepšeniu, indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) vzrástol o 2,4 bodu na úroveň -21,1. Priblížil sa tak k dlhodobému priemeru, aktuálne zaostáva len o 1,2 bodu. Najviac sa zvýšila dôvera vo vývoj celkovej hospodárskej situácie. Spotrebitelia pozitívnejšie vnímali aj vývoj nezamestnanosti, ako aj celkovej finančnej situácie domácností. Ohľadom tvorby úspor však boli naďalej mierne pesimistickejší.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.