Envirorezort vytypoval vhodné lokality na zakopávanie utratených zvierat
- 13:49 24.03.2025
- Bratislava

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmietlo pôvodné úvahy o zakopávaní utratených zvierat v súvislosti s nákazou slintačky a krívačky na Žitnom ostrove.
Odborníci envirorezortu na oblasť ochrany vôd, geológie aj odpadov vytypovali štyri vhodnejšie lokality. Definitívne rozhodnutie je na krízových zložkách štátu.
„Envirorezort od prvého momentu poskytuje plnú súčinnosť, vytypoval lokality, ktoré nepredstavujú žiadne riziko z pohľadu ohrozenia podzemných vôd, zároveň sú environmentálne prijateľné a logisticky dostupné pre potreby ohnísk nákazy nachádzajúcich sa na južnom Slovensku,“ priblížili z ministerstva.
V súčasnosti je podľa envirorezortu už na krízových zložkách štátu - armáde či veterinároch, teda na ministerstvách obrany a pôdohospodárstva, aby si určili najvhodnejšiu lokalitu a následne o nej informovali verejnosť.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) už cez víkend informoval, že je vylúčené, aby k zakopávaniu utratených zvierat dochádzalo na Žitnom ostrove s najväčším rezervoárom pitnej vody. Deklaroval, že majú byť vytypované pozemky v oblastiach, kde nebude existovať riziko kontaktu s podzemnými vodami.
Ochorenie slintačky a krívačky je potvrdené v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska - v Medveďove, Ňárade a Bake. Dobytok v týchto farmách musí byť utratený. Aktuálne sa pokračuje s usmrcovaním dobytka na farme v Bake tempom približne 300 kusov denne. Tento počet je limitovaný možnosťami žilinskej kafilérie bezpečne likvidovať utratené zvieratá. Príslušné orgány preto hľadajú ďalšie vhodné miesta na ich likvidáciu.

Nadácia Zastavme korupciu podala pre expozíciu EXPO Osaka podnet na NKÚ
Financovanie slovenskej účasti na svetovej výstave EXPO 2025 v japonskej Osake môže byť predražené.

Verejný ochranca práv: Ľuďom majúcim dôchodok zo SR a cudziny môže byť ich 13. dôchodok vyplatený
Dôchodcom, ktorí poberajú dôchodok zo Slovenska, aj z cudziny, môže byť ich 13. dôchodok za rok 2024 ešte vyplatený.

Sociálna poisťovňa upozorňuje: Títo dôchodcovia dostanú dôchodok skôr
Dôchodky s týmto termínom dostanú prijímatelia o deň skôr.

Šefčovič: EÚ ponúkne Spojeným štátom zvýšenie nákupu o 50 miliárd eur
Európska únia chce zvýšiť nákup amerického tovaru o 50 miliárd eur (56,5 miliardy dolárov) v záujme zmiernenia vzájomného obchodného napätia.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).