• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
12°Bratislava

Poradca poľského prezidenta: Na horizonte nevidieť mier medzi Ruskom a Ukrajinou

  • 13:26 19.03.2025
  • Varšava
Poradca poľského prezidenta: Na horizonte nevidieť mier medzi Ruskom a Ukrajinou

Rozhovor amerického a ruského prezidenta podľa poradcu reálne nič nezmenil.

Poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu generál Roman Polko si myslí, že na horizonte nie je vidieť mier medzi Ruskom a Ukrajinou, pokiaľ sa o odzbrojení a anexii ukrajinských území rokuje bez účasti Ukrajiny. Polko to vo vyjadrení pre agentúru PAP uviedol v stredu v súvislosti s telefonickým rozhovorom medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, informuje spravodajca TASR.

Podľa Polka rozhovor prezidentov, počas ktorého sa obe strany dohodli na tridsaťdňovom prímerí týkajúcom sa útokov na energetickú infraštruktúru, reálne nič nezmenil. Ruská strana podľa neho nemá žiadnu úprimnú vôľu k uzavretiu mieru, čo ukázal aj komentár ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý Ukrajinu označil za kotletu na stole medzi Washingtonom a Moskvou.

Generál upozornil, že Rusko hneď po utorkovom rozhovore zintenzívnilo útoky na ukrajinskú civilnú infraštruktúru, čím potvrdilo svoju nedôveryhodnosť. Moskva podľa neho žiada prímerie len preto, aby zablokovala ukrajinské odvetné operácie, pričom sama ostane bez trestu.

Polko zdôraznil, že za každým návrhom mieru musia stáť konkrétne záruky a sila. Rusko podľa neho nie je dôveryhodným partnerom a krajinu označil za teroristu a podvodníka. Kritizoval Trumpa za to, že prejavuje väčšiu rozhodnosť v boji proti Hamasu ako proti Rusku.

Podľa vyjadrenia Bieleho domu sa Trump a Putin dohodli na prímerí v oblasti energetickej infraštruktúry a na začatí rokovaní o prímerí v Čiernom mori a trvalom mieri. Kremeľ však podmienil diplomatické riešenie konfliktu ukončením vojenskej podpory Ukrajiny a zastavením poskytovania spravodajských informácií Kyjevu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii uviedol, že Rusko sa snaží vyvinúť maximálny nátlak na Ukrajinu a následne jej predložiť ultimátum z pozície sily. Ak Rusko nedodrží prípadnú dohodu, Kyjev podľa neho nezostane pasívny.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy

DNES - 10:47Zahraničné

Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze

DNES - 8:09Zahraničné

Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz

DNES - 5:43Zahraničné

Americký prezident oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom

DNES - 5:37Zahraničné

Volodymyr Zelenskyj po boku Petra Pavla počas návštevy Prahy uviedol, že neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria, ktoré vyhlásil Vladimir Putin počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom.

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí

DNES - 5:32Zahraničné

Americký prezident na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel na všetky filmy natočené mimo Spojených štátov.