NYT: USA prestanú vyšetrovať ľudí zodpovedných za inváziu na Ukrajinu
- 13:36 17.03.2025
- Washington

Spojené štáty vystúpia zo skupiny vyšetrujúcej osoby zodpovedné za inváziu na Ukrajinu, vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina. Americký denník The New York Times (NYT) o tom napísal v pondelok s odvolaním na svoje zdroje, informuje TASR.
Ministerstvo spravodlivosti USA o rozhodnutí vystúpiť z Medzinárodného centra pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine (ICPA) v Haagu už údajne informovalo európskych predstaviteľov. Administratíva predošlého prezidenta Joea Bidena do organizácie pristúpila v roku 2023.
USA plánujú svoju účasť v organizácii ukončiť do konca marca, pričom podľa NYT ide o najnovší náznak odklonu Trumpovej administratívy od záväzku vyvodiť osobnú zodpovednosť voči Putinovi za zločiny spáchané na Ukrajincoch.
Vyšetrovacia skupina bola vytvorená s cieľom vyvodiť zodpovednosť voči vedeniu Ruska a jeho spojencom v Bielorusku, Severnej Kórei a Iráne za zločiny, ktoré sú podľa medzinárodného práva a medzinárodných zmlúv definované ako agresia, ktorá porušuje suverenitu inej krajiny a nie je iniciovaná v sebaobrane.
Spojené štáty boli jedinou krajinou mimo Európy, ktorá vyslala do Haagu vysokého prokurátora, aby spolupracoval s vyšetrovateľmi z Ukrajiny, pobaltských štátov, Poľska, Rumunska a Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Hovorca amerického ministerstva bezprostredne nereagoval na žiadosť o komentár.
Medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie proti Ukrajine oficiálne otvorili v Haagu v júli 2023. Vyšetruje a zhromažďuje dôkazy, ktoré by mohli byť v budúcnosti použité počas prípadného súdneho procesu s predstaviteľmi Kremľa za ruskú inváziu na Ukrajinu.
Americké ministerstvo spravodlivosti podľa NYT obmedzuje aj prácu svojho tímu pre vojnové zločiny, ktorý v roku 2022 vytvoril jeho vtedajší šéf Merrick Garland.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.