Proti zbitiu novinárky demonštruje v Kyjeve 50-tisícový dav
- 19:02 29.12.2013
- KYJEV

V ukrajinskom Kyjeve sa v nedeľu zhromaždilo viac ako 50-tisíc ľudí, aby demonštrovali proti brutálnemu zbitiu novinárky Teťany Čornovilovovej, ktorá písala kriticky o prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.
Tisícky Ukrajincov zavítali k rezidencii prezidenta Viktora Janukovyča v dedinke Novi Petrivtsi na okraji Kyjevu. Vila Mežygirja je pre mnohých symbolom skorumpovaného ukrajinského režimu pre jej nedávnu kontroverznú privatizáciu.
Ťažkoodenci však protestujúcich nepustili bližšie ako do vzdialenosti 300 metrov od Janukovyčovej rezidencie. Demonštranti si priniesli aj truhlu, ktorá má symbolizovať politický koniec Janukovyča.
Na proteste bol prítomný aj bývalý boxer a opozičný líder Vitalij Kličko. "Nemali by si myslieť, že sa môžu schovávať za plotmi a nepočúvať ľudí," vyhlásil.
Protest pred Janukovyčovou vilou nadväzoval na nedeľňajšiu masovú demonštráciu v Kyjeve proti zbitiu známej novinárky Teťany Čornovilovovej. Tá vyjadrila presvedčenie, že napadnutie malo byť pomstou za jej investigatívnu prácu namierenú proti politickej elite krajiny.
Brutálny útok sa odohral na okraji Kyjeva v noci z utorka na stredu, keď sa 34-ročná Čornovilová píšuca pre opozičný portál Ukrajinska Pravda vracala domov po fotografovaní rezidencií ukrajinského ministra vnútra Vitalija Zacharčenka a generálneho prokurátora Viktora Pšonku.
Udalosť vyvolala pobúrenie medzi prívržencami ukrajinskej opozície, ktorí v uliciach hlavného mesta už niekoľko týždňov protestujú proti politike prezidenta Janukovyča. V protestoch sa angažovala i samotná novinárka.
Čornovilová so zlomeným nosom a stále neschopná otvoriť jedno oko tvrdí, že išla domov autom, keď ju začali prenasledovať útočníci na "luxusnom džípe". Tí sa ju následne pokúsili vytlačiť z cesty a po zastavení rozbili na novinárkinom aute jedno z okien.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy
Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze
Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz
Americký prezident oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom
Volodymyr Zelenskyj po boku Petra Pavla počas návštevy Prahy uviedol, že neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria, ktoré vyhlásil Vladimir Putin počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom.