Belgická polícia zadržala niekoľko osôb pre podozrenia z korupcie v Európskom parlamente
- 12:54 13.03.2025
- Brusel

Belgická polícia vo štvrtok zadržala niekoľko osôb v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v Európskom parlamente (EP).
Predtým polícia vykonala razie na dvoch desiatkach miest v Bruseli, Valónsku a Flámsku, ale aj v Portugalsku. Informuje o tom TASR na základe správy portálu Politico, ktorý sa odvoláva na belgickú prokuratúru.
„Môžeme potvrdiť, že prebieha vyšetrovanie podozrení z aktívnej korupcie, falšovania dokumentov a prania špinavých peňazí v Európskom parlamente,“ povedal hovorca belgickej federálnej prokuratúry.
O prípade ako prvý informoval investigatívny web Follow the Money a belgické noviny Le Soir a Knack. Podľa nich sa prípad týka čínskeho technologického koncernu Huawei. Vyšetrovatelia sa údajne zamerali na približne 15 súčasných alebo bývalých poslancov EP.
„Európsky parlament berie informáciu (o krokoch polície) na vedomie,“ uviedol hovorca zákonodarného zboru EÚ s tým, že europarlament je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Politico už v roku 2023 informovalo, že belgická tajná služba preveruje tamojšie pôsobenie Huawei. Vypočúvala údajne bývalých zamestnancov čínskej firmy ohľadne lobingu v prostredí inštitúcií EÚ. Belgická tajná služba sa podľa Politica zaujímala o možné využívanie neštátnych aktérov, ako napríklad lobistov Huawei v Bruseli, na presadzovanie štátnych záujmov Číny v Európe.
Magazín Politico v súvislosti s najnovším vývojom cituje jedného z bývalých lobistov Huawei v Európe, podľa ktorého boli pod veľkým tlakom dostať sa k poslancom, a to predovšetkým americkým kongresmanom. „Bolo veľmi ťažké stretávať sa s oficiálnymi predstaviteľmi, keďže Huawei bol persona non grata,“ dodal bývalý lobista.
Európskym parlamentom prednedávnom otriasol aj zatiaľ neuzavretý škandál Qatargate. Podľa vyšetrovateľov niektoré arabské štáty podplácali poslancov EP a ďalších predstaviteľov tejto inštitúcie, aby presadzovali ich záujmy.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.