Rubio pricestoval do Kanady na rokovania G7, Trumpove vyhrážky nebudú témou
- 5:53 13.03.2025
- Ottawa

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio v stredu pricestoval do Kanady na stretnutie lídrov skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších štátov sveta (G7).
Jednou z tém stretnutia bude aj ukončenie vojny na Ukrajine, no akékoľvek debaty ohľadom Trumpových opakovaných hrozieb prevziať kontrolu nad Kanadou Rubio odmietol.
Rubio v stredu pristál v meste Quebec a pred odcestovaním do mesta Charlevoix, v ktorom sa stretnutie uskutoční, povedal, že rokovania G7 sa budú týkať niekoľkých tém vrátane prímeria medzi Ukrajinou a Ruskom. Prípadné prevzatie kontroly Spojených štátov nad Kanadou podľa neho predmetom diskusie nebude.
„Budeme sa sústrediť na skupinu G7... Toto nie je stretnutie o tom, ako prevezmeme moc nad Kanadou,“ ozrejmil Rubio.
Šéfka kanadskej diplomacie Melanie Jolyová v stredu uviedla, že kanadská suverenita vo všeobecnosti „nie je predmetom vyjednávania“. Zároveň varovala európskych lídrov, aby Trumpove hrozby nebrali na ľahkú váhu. „Ak to USA môžu spraviť nám, svojmu najbližšiemu priateľovi a spojencovi, potom nie je nikto v bezpečí,“ povedala Jolyová novinárom pred odchodom do Charlevoix.
Návšteva Rubia prichádza v čase napätia medzi Ottawou a Washingtonom spôsobeného nielen vyjadreniami amerického prezidenta, ale aj jeho rozhodnutím uvaliť clá na kanadský hliník a oceľ.
Rubiova cesta do Kanady je provou návštevou člena amerického kabinetu do krajiny od opätovného nástupu Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli
Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.