• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
Bratislava

Lavrov považuje nasadenie jednotiek NATO na Ukrajine za hrozbu pre Rusko

  • 18:08 12.03.2025
  • Moskva
Lavrov považuje nasadenie jednotiek NATO na Ukrajine za hrozbu pre Rusko

Prípadné nasadenie vojakov z krajín NATO pod akoukoľvek vlajkou a v akejkoľvek forme na ukrajinskom území by predstavovalo pre Rusko hrozbu, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorkovom rozhovore pre zahraničných blogerov. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry TASS.

Podľa Lavrova Rusko za žiadnych okolností nebude tolerovať prítomnosť jednotiek z krajín NATO ako mierových síl na ukrajinskom území.

Nikto s nami o ničom nehovorí. Stále dokola opakujú, 'nič o Ukrajine bez Ukrajiny', ale robia všetko o Rusku bez Ruska,“ vyjadril sa ruský minister pre blogerov Maria Nawfala z Austrálie a Larryho Johnsona a Andrewa Napolitana z USA.

(Americký prezident Donald) Trump, mimochodom, na otázku o mierových silách povedal, že je príliš skoro o tom diskutovať, ale zvyčajne je potrebný súhlas všetkých strán. Prečo by sme mali súhlasiť s mierovými silami alebo dokonca so skupinou mierových síl? Takže oni chcú vytvoriť (vojenskú) silu zloženú z krajín, ktoré nás vyhlásili za nepriateľa, a chceli by prísť ako mierotvorcovia?“ vyhlásil šéf ruskej diplomacie.

V utorok sa v saudskoarabskej Džidde konali rokovania zástupcov Ukrajiny a Spojených štátov. Kyjev po nich vyjadril ochotu pristúpiť na americký návrh na 30 dní zastaviť boje a okamžite začať jednať s Ruskom. Spojené štáty zase obnovili poskytovanie vojenskej pomoci a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou. Šéf americkej diplomacie Marco Rubio následne povedal, že loptička je teraz na strane Ruska.

O podpore Ukrajiny a európskej obrane minulý týždeň rokovali aj lídri EÚ v Bruseli. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyslovil predpoklad, že mier na Ukrajine si možno bude vyžadovať nasadenie európskych jednotiek. Objasnil, že nepôjdu bojovať na frontovú líniu, ale budú na Ukrajinu poslaní „po podpísaní mieru, aby zabezpečili jeho dodržiavanie“.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

Rumunský premiér Marcel Ciolacu oznámil rezignáciu

DNES - 22:02Zahraničné

Spoločný kandidát vládnucej koalície v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb skončil až na treťom mieste a nepostúpil tak do druhého kola.

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

Szijjartó: O vstupe Ukrajiny do EÚ rozhodnú Maďari, nie Zelenskyj

DNES - 22:01Zahraničné

O vstupe Ukrajiny do Európskej únie nerozhodne ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale obyvatelia Maďarska.

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

Merz dúfa, že parlament ho zvolí za kancelára v prvom kole hlasovania

DNES - 22:00Zahraničné

Friedrich Merz očakáva, že ho poslanci za kancelára zvolia v utorok v prvom kole hlasovania v nemeckom Spolkovom sneme.

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

Odchádzajúci Scholz v telefonáte so Zelenským prisľúbil podporu Kyjevu

DNES - 21:59Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok prisľúbil, že Berlín bude aj naďalej podporovať Ukrajinu.

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

Trump chce na ukončení vojny na Ukrajine spolupracovať s Erdoganom

DNES - 21:54Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyhlásil, že s ním chce spolupracovať na ukončení vojny na Ukrajine.