Analytik: Inflácia v SR mierne klesá, stále je však 4. najvyššia v eurozóne
- 14:43 03.03.2025
- Bratislava

Inflácia meraná jednotnou európskou metodikou (HICP) na Slovensku vo februári mierne klesla na 4 % z januárovej úrovne 4,2 %.
Bola tak predbežne štvrtá najvyššia v eurozóne po Estónsku (5 %), Chorvátsku (4,7 %) a Belgicku (4,4 %). Poukázal na to hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš v reakcii na predbežné údaje za február, ktoré v pondelok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
Potravinová inflácia v druhom mesiaci roka tiež spomalila, a to na 3 % z januárových 3,4 %. „Toto však nemusí mať dlhé trvanie a už v marci môžu potraviny spolu s alkoholom a tabakom opätovne zdražovať rýchlejším medziročným tempom. A to jednak z domácich dôvodov, ktorým je nižšia porovnávacia báza od marca. To by mohlo posunúť našu potravinovú infláciu opäť vyššie,“ vysvetlil Gábriš.
Druhým faktorom je podľa neho medzinárodné prostredie, keďže potravinová inflácia v niektorých veľkých krajinách eurozóny od začiatku roka zrýchľuje a rovnaké tendencie je vidieť aj v krajinách nášho regiónu. Slovensko má aktuálne štvrtú najvyššiu potravinovú infláciu v eurozóne. Vyššiu dosiahli z doteraz publikovaných krajín len Holandsko (7,4 %), Belgicko (6,1 %) a Chorvátsko (5,6 %), rovnakú úroveň ako SR malo podľa predbežných dát Nemecko.
Tovarová inflácia tzv. neenergetických priemyselných tovarov zrýchlila na Slovensku vo februári z 2,6 % na 3,0 %, čo bola najvyššia hodnota za posledných 11 mesiacov. Ceny energií boli medziročne vyššie približne o jedno percento.
Silná ostáva inflácia v oblasti služieb, aj keď vo februári spomalila z 8,2 % na 7,8 %, poukázal analytik. „Podľa dosiaľ zverejnených dát za krajiny eurozóny sme mali najvyššiu infláciu služieb spoločne s Chorvátskom. A aj po zverejnení kompletných februárových dát za všetky krajiny eurozóny zrejme ostaneme v prvej trojke,“ doplnil Gábriš.
Po januárovom prudkom zvýšení stúpli ceny vo februári medzimesačne len o 0,2 %, vyzdvihol analytik Inštitútu finančnej politiky (IFP) ministerstva financií Ján Šilan. „Rástli najmä ceny tovarov a služieb (obe po 0,5 %). Ceny potravín boli vyššie o 0,2 %. Ceny energií, vrátane pohonných hmôt, sa medzimesačne nezmenili,“ priblížil.
Oproti aktuálnej februárovej prognóze rezortu financií je tak inflácia miernejšia. „Prognóza odhadovala rast cien na celý rok na úrovni 3,7 %, po zapracovaní rýchleho odhadu by bola inflácia v roku 2025 o 0,1 percentuálneho bodu (p. b.) nižšia,“ doplnil Šilan.

Trump: USA získajú z dohody o nerastoch s Ukrajinou viac ako 350 miliárd dolárov
Americký prezident Donald Trump očakáva, že dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou môže Spojeným štátom priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov (307,75 miliardy eur).

SKDP: Podnikateľom sa tento rok zmenili niektoré pravidlá pri finančnom lízingu
Finančný lízing je obľúbeným spôsobom, ako firmy financujú nákup osobných a nákladných vozidiel, strojov, technológií či nehnuteľností.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.