Majú sa firmy vyjadrovať k verejným veciam? Toto ukázal prieskum
- 10:29 24.02.2025
- Bratislava

Podľa 44 percent respondentov by sa mal zamestnávateľ vyjadrovať výhradne k práci.
Keď sa stane udalosť, ktorá ovplyvní aktuálnu alebo dlhodobú situáciu v krajine, tak niektoré firmy k nej vyjadria postoj, prípadne podporu dotknutej skupine. Takmer polovica zamestnancov však nechce, aby sa ich zamestnávateľ vyjadroval k spoločenským udalostiam, ako je napríklad vojna, vražda či atentát. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre pracovný portál Profesia.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.
To, že zamestnávateľ by sa mal vyjadrovať výhradne k práci, uviedlo v prieskume 44 % respondentov. Iba osem percent považuje za dôležité, aby k takejto udalosti vyjadril zamestnávateľ nielen v rámci firmy, ale aj verejne. Ďalšia desatina ľudí zase žiada, aby takéto vyjadrenie ostalo interne vo firme a tretine na tom vôbec nezáleží.
V prípade veku nie sú veľké rozdiely v tom, pre akú veľkú skupinu zamestnancov je podstatné, či sa ich zamestnávateľ k udalostiam vyjadrí. Naopak, najväčšie odlišnosti sú viditeľné na základe regionálneho rozdelenia a pri úrovni dosiahnutého vzdelania.
„V Bratislavskom kraji je najväčšia časť zamestnankýň a zamestnancov, pre ktorých je dôležité, aby sa ich zamestnávateľ v prípade závažných udalostí vyjadril, tvrdí to 27 % respondentov, tretina to vyslovene odmieta, zvyšným zamestnancom na tom nezáleží. Na opačnej strane sú pracujúci v Trnavskom kraji, otvorenosť zamestnávateľa v týchto situáciách je dôležitá len pre desatinu, viac ako dve tretiny to nechcú,“ uviedla spoločnosť.
Pri obciach s 2000 až 5000 obyvateľmi je dôležité, aby zamestnávateľ vyjadril svoj postoj len pre 12 % ľudí. V mestách, ktoré majú vyše 50.000 obyvateľov, to uviedol dvojnásobný podiel osôb. Pri dosiahnutom vzdelaní je pre desatinu ľudí so základnou školu dôležité, aby sa ich zamestnávateľ vyjadril k zásadným spoločenským témam. U stredoškolsky vzdelaných s maturitou je to podstatné pre pätinu Slovákov a u vysokoškolsky vzdelaných pre 22 %.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.