Costa a von der Leyenová navštívia Kyjev
- 14:51 20.02.2025
- Brusel

Zástupcovia Európskej únie pocestujú do Kyjeva pri príležitosti výročia začiatku invázie Ruska na Ukrajinu.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady António Costa pocestujú spoločne o Kyjeva pri príležitosti výročia tri roky od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. V ukrajinskej metropole chcú byť v deň výročia v pondelok 24. februára, oznámil Costa vo štvrtok v Bruseli. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.
Cieľom návštevy je „potvrdiť podporu hrdinskému ukrajinskému ľudu a demokraticky zvolenému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému“, napísal Costa na sociálnej sieti. Odkazoval tým zjavne na vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý Zelenského v stredu označil za „nezvoleného diktátora“.
Európska komisia už začiatkom týždňa oznámila, že von der Leyenová a kolégium komisárov plánuje navštíviť Ukrajinu pri príležitosti výročia ruskej invázie. Podrobnosti o ceste zatiaľ nie sú k dipozícii.
V pondelok do Kyjeva zavíta aj španielsky premiér Pedro Sánchez. Ten vo štvrtok uviedol, že chce takto potvrdiť podporu Španielska pre ukrajinskú demokraciu a prezidenta Zelenského.
Von der Leyenová navštívila Ukrajinu od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 už niekoľkokrát. Naposledy bola v Kyjeve v septembri minulého roka. Len niekoľko hodín po nástupe do funkcie 1. decembra 2024 pricestovali do Kyjeva na znak solidarity aj nová šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová a predseda Európskej rady António Costa.

Harrisová: Trump uskutočňuje sebeckú víziu Ameriky
Kamala Harrisová v San Franciscu vo svojom prvom rozsiahlejšom prejave od volebnej porážky vyzvala Američanov, aby bojovali proti útokom na ústavu zo strany administratívy Donalda Trumpa.

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval