Odchod poslancov z SDKÚ-DS je podľa Freša šanca pre talenty

Odchod trojice poslancov NR SR z SDKÚ-DS predsedu strany Pavla Freša mrzí, ale vníma ho ako šancu pre nové talenty a nové tváre v SDKÚ-DS. Ako povedal pre agentúru SITA, odchod troch politikov je príležitosťou zomknúť sa a ísť ďalej.
Frešo si myslí, že zo strany v tomto volebnom období už žiadny poslanec neodíde. „Takýto odchod vás nepoteší. Skôr som bol nastavený na to, akým spôsobom budeme pracovať na tom, aby sme boli úspešní v prezidentských voľbách, ale hlavne v eurovoľbách a v komunálnych voľbách, čiže pracovať na tom, ako posilňovať SDKÚ-DS,“ konštatoval.
V eurovoľbách chcú zložiť reparát
SDKÚ-DS má podľa Freša najväčší integračný a spojovací potenciál. „Ukázalo sa to v regionálnych voľbách a myslím si, že sa to môže ukázať aj v komunálnych voľbách,“ povedal.
Eurovoľby sú podľa neho výrazne silnou témou pre SDKÚ-DS. „EÚ je geneticky zapísaná téma pre SDKÚ-DS,“ povedal. Strana musí podľa neho urobiť dobrú personálnu a programovú prípravu pre eurovoľby.
Tieto voľby sú totiž podľa Freša možnosťou zložiť reparát po parlamentných voľbách v roku 2012. „To nielen pre SDKÚ-DS, ale pre všetkých ostatných,“ uviedol.
Spájanie pravice má zmysel
Silným testom boli podľa Freša už regionálne voľby. „Tam sa ukázalo, že tam, kde držíme spolu (stredo-pravé strany – poznámka SITA), vieme robiť výsledky. To znamená, že nielen Bratislava, ale keby sme držali spolu aj v Nitre a v Košiciach, tam boli veľmi tesné výsledky pre Tomáša Galbavého a Rudolfa Bauera, tam by sme takisto vedeli premaľovávať mapu Slovenska z hľadiska výsledkov volieb,“ zdôraznil.
Regionálne voľby podľa neho potvrdili, že integrácia, resp. spájanie pravice má svoj zmysel. „Ukázali, že ľavica, resp. Robert Fico a Smer sú poraziteľní, a to nielen v Bratislave. Do eurovolieb ideme vystaviť účet súčasnej vláde. To znamená, že nebudú len o európskych témach, ale aj o vystavení účtu súčasnej vláde,“ dodal.
Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009.
Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov. Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov.

Vlachynský: DRG systémom sa jadro problému slovenských nemocníc nerieši
Z krátkodobého hľadiska bude efekt zavedenia DRG systému v slovenských nemocniciach minimálny, jadro problému sa ním nerieši, tvrdí analytik Martin Vlachynský.

Na pasienku útočil vlk, oblasť monitorujú ochranári
Vlkom sa na Slovensku darí, tvrdí Štátna ochrana prírody SR.

Nedeľa bez politických diskusií má podporu aj v opozícii
Premiérov návrh chce podporiť jedna z opozičných strán.

Diaľnicu D1 v smere do Bratislavy popoludní otvorili
Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili.

Stále platia výstrahy pred búrkami, môžu prísť aj povodne
Na malých tokoch podľa meteorológov môže dôjsť k vzostupu vodných hladín.