• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

Scholz sa na budúci týždeň v Paríži stretne s Macronom

  • 18:18 17.01.2025
  • Berlín
Scholz sa na budúci týždeň v Paríži stretne s Macronom

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa na budúci týždeň v stredu stretne v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Rokovať budú dva dni po inaugurácii staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil v piatok Berlín.

Macron a Scholz si pripomenú výročie Elyzejskej zmluvy z roku 1963, ktorú podpísali západonemecký kancelár Konrad Adenauer a francúzsky prezident Charles de Gaulle.

Podpísaním tejto zmluvy Nemecko a Francúzsko vytvorili nové základy vzájomných vzťahov a ukončili tak stáročia trvajúce francúzsko-nemecké nepriateľstvo.

Rozhovory medzi vedúcimi predstaviteľmi francúzsko-nemeckej aliancie, ktorá je jadrom Európskej únie, prichádzajú pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré sa v Nemecku uskutočnia 23. februára.

Scholzovi sociálni demokrati majú podľa prieskumov podporu 16 percent a nachádzajú sa za opozičným konzervatívnym blokom CDU/CSU (31 percent) a krajne pravicovou Alternatívou pre Nemecko (AfD) (20 percent).

Francúzsko je v politickej „slepej uličke“ od leta minulého roka, keď Macron v snahe posilniť svoju autoritu a bojovať proti nárastu krajnej pravice stavil na predčasné voľby. Tento krok sa však nevydaril a voliči zvolili parlament rozdelený medzi tri súperiace bloky, zatiaľ čo Macronove preferencie sa pohybujú na rekordne nízkej úrovni.

Očakáva sa, že podpora Ukrajiny v jej takmer trojročnej vojne s Ruskom bude jedným z hlavných bodov programu Scholzovej návštevy.

Francúzsko chce zvýšiť tempo dodávok zbraní na Ukrajinu, zatiaľ čo Scholzova vláda je v otázke poskytnutia ďalších troch miliárd eur vnútorne rozdelená.

Scholz v piatok vyjadril pochybnosti, že sa tieto peniaze podarí nájsť bez dodatočných pôžičiek, ktoré jeho menšinová vláda nemôže sama schváliť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok oznámil, že s Macronom diskutoval o myšlienke nasadenia západných vojenských „kontingentov“ na Ukrajine.

Scholz v decembri povedal, že „v súčasnej situácii neprichádza do úvahy, aby sme na Ukrajinu vyslali vojakov alebo nemecké jednotky“.

Spojené štáty sú od invázie Ruska na Ukrajinu vo februári 2022 najväčším podporovateľom Kyjeva, na druhom mieste je Nemecko. Trump však vyvolal obavy, že zníži vojenskú pomoc alebo prinúti Ukrajinu prijať prímerie za podmienok, ktoré budú výhodné pre Moskvu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli

DNES - 6:54Zahraničné

Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine

DNES - 6:51Zahraničné

Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov o 20 percent

Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov o 20 percent

DNES - 6:50Zahraničné

Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil znížiť počet štvorhviezdičkových generálov a admirálov v aktívnej službe najmenej o 20 percent.

Oznámili laureátov tohtoročných Pulitzerových cien

Oznámili laureátov tohtoročných Pulitzerových cien

DNES - 6:23Zahraničné

Tohtoročným laureátom prestížnej novinárskej Pulitzerovej ceny v hlavnej kategórii služba pre verejnosť sa stala investigatívna nezisková organizácia ProPublica.

Všetci kardináli s volebným právom už sú v Ríme alebo Vatikáne

Všetci kardináli s volebným právom už sú v Ríme alebo Vatikáne

DNES - 5:56Zahraničné

Všetkých 133 kardinálov s volebným právom sa v pondelok, dva dni pred začiatkom konkláve, nachádzajú v Ríme alebo Vatikáne.