• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 5.5.2025Meniny má Lesana, Lesia
11°Bratislava

Štátny pohreb Jimmyho Cartera sa uskutoční 9. januára vo Washingtone

  • 19:09 30.12.2024
  • Washington
Štátny pohreb Jimmyho Cartera sa uskutoční 9. januára vo Washingtone

Štátny pohreb zosnulého amerického exprezidenta Jimmyho Cartera, ktorý zomrel v nedeľu vo veku 100 rokov, sa uskutoční 9. januára v Národnej katedrále vo Washingtone.

Cartera však pochovajú v rodnej Georgii. Agentúra Reuters o tom informuje podľa denníka New York Times (NYT).

Prezident USA Joe Biden už skôr vyhlásil na 9. januára štátny smútok. Uviedol taktiež, že na pohrebe prednesie smútočný prejav, o ktorý ho v minulosti požiadal sám Carter. Pohreb sa uskutoční po ôsmich dňoch smútočných podujatí v Carterovom rodnom štáte Georgia a v hlavnom meste USA.

Kolóna vozidiel najprv odvezie Carterovo telo z jeho rodného mesta Plains v Georgii do Atlanty, kde bude v sobotu a v nedeľu spočívať v Carterovom centre, ktoré založil spolu s manželkou. Následne ho 6. januára letecky prevezú do budovy Kapitolu vo Washingtone. Po bohoslužbe v katedrále exprezidenta prevezú späť do Georgie, kde ho pochovajú.

V poradí 39. americký prezident a laureát Nobelovej ceny mieru zomrel v nedeľu vo svojom dome v Plains, potvrdil pre denník The Washington Post jeho syn James E. Carter III. Bezprostrednú príčinu úmrtia ale neuviedol.

Jimmymu Carterovi v roku 2015 diagnostikovali rakovinu mozgu a pečene a podrobil sa operácii a rádioterapii. Podľa lekárov bola liečba úspešná. V roku 2019 spadol a utrpel zlomeninu v oblasti bedrového kĺbu. V ten istý rok sa 21. marca stal najdlhšie žijúcim prezidentom v dejinách USA.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli

Kto sa stane novým pápežom, zatiaľ nevedia ani kardináli

DNES - 14:47Zahraničné

Kardináli rímskej cirkvi, ktorí v stredu začnú s voľbou nového pápeža, zatiaľ nemajú jasnú predstavu o tom, kto by sa mohol stať nástupcom nedávno zosnulého Františka.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti

DNES - 14:26Zahraničné

Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná

DNES - 13:28Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia

DNES - 13:16Zahraničné

Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR

DNES - 11:58Zahraničné

Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.