Zomrel Manmóhan Singh, architekt indickej jadrovej dohody s USA
- 5:52 27.12.2024
- Naí Dillí

Vo veku 92 rokov zomrel bývalý indický premiér Manmóhan Singh. Vo štvrtok ho previezli do nemocnice v Naí Dillí po tom, čo doma náhle stratil vedomie. Pokusy o jeho resuscitáciu však neboli úspešné.
Singh je považovaný za architekta indického ekonomického reformného programu a historickej jadrovej dohody s USA. Bol jedným z najdlhšie slúžiacich indických premiérov (2004 – 2014) a prvým sikhom v tejto funkcii, ktorú dovtedy vždy zastávali väčšinoví hinduisti.
Singh bol vyzdvihovaný za svoju integritu, no jeho imidž neskôr poškodili obvinenia z korupcie voči jeho ministrom počas druhého funkčného obdobia v rokoch 2009 - 2014. Sám však z korupcie nikdy obvinený nebol, čo nie je samozrejmosť v Indii, kde sa politici opakovane dostávajú do pozornosti médií s úplatkárskymi škandálmi.
Manmóhan Singh sa narodil 26. septembra 1932 v chudobných pomeroch na území dnešného Pakistanu. Vďaka štipendiám študoval ekonómiu v Indii a vo Veľkej Británii na univerzitách v Cambridgei a Oxforde. Pôsobil ako docent na Pandžábskej univerzite v Čandígarhu a na renomovanej Delhi School of Economics. Od roku 1971 pracoval ako ekonomický poradca na ministerstve obchodu.
Ako minister financií v roku 1991 zaviedol Singh reformy, ktoré otvorili ekonomiku a posunuli Indiu ku kapitalistickému modelu. Tým sa predišlo prípadnej hospodárskej kríze.
Singh pôsobil v rokoch 1998 – 2004 v opozícii. Premiérom sa stal v roku 2004 po tom, čo túto funkciu odmietla šéfka Indického národného kongresu Sonia Gándhíová. Za jeden z jeho najväčších úspechov sa považuje podpísanie dohody s USA, ktorá umožnila Indii prístup k americkej jadrovej technológii.
Súčasný indický premiér Naréndra Módí, ktorý v roku 2014 vystriedal Singha vo funkcii, ho na sieti X označil za jedného z najvýznamnejších politikov. Ako premiér podľa neho vynaložil veľké úsilie na zlepšenie životov ľudí a „jeho múdrosť a pokora boli vždy viditeľné“.

Tri poslankyne PS boli na Ukrajine, Slovensko chcú vidieť v koalícii za ukrajinské deti
Poslankyne opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková, Beáta Jurík a Dana Kleinert počas uplynulých dní absolvovali pracovnú cestu na Ukrajinu.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy
Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.