EÚ po prerušení káblov navrhne ďalšie sankcie proti "tieňovej flotile" Ruska
- 19:45 26.12.2024
- Brusel

Európska únia pohrozila vo štvrtok ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
Podmorský kábel Estlink 2 bol odpojený od siete v stredu, mesiac po prerušení dvoch telekomunikačných káblov vo švédskych vodách Baltského mora.
„Oceňujeme fínske úrady za rýchle konanie pri vstupe na podozrivé plavidlo. Spolupracujeme s fínskymi úradmi pri pokračujúcom vyšetrovaní,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Európska komisia a šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová.
„Dôrazne odsudzujeme akékoľvek úmyselné ničenie európskej kritickej infraštruktúry. Podozrivé plavidlo je súčasťou tieňovej flotily Ruska, ktorá ohrozuje bezpečnosť a životné prostredie, zatiaľ čo financuje vojnový rozpočet Ruska,“ píše sa vo vyhlásení.
„Navrhneme ďalšie opatrenia vrátane sankcií proti tejto flotile,“ uzavreli.
Výraz „tieňová flotila“ sa používa pre lode, ktoré prepravujú ropu a ropné produkty z Ruska v rozpore so sankciami voči tejto krajine.
V Baltskom mori došlo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022 k viacerým podobným incidentom. EÚ v reakcii uviedla, že posilňuje snahy o ochranu podmorských káblov, k čomu patrí rozšírená výmena informácií, nové detekčné technológie či kapacity na opravy pod morom.
Krajiny EÚ sa tento mesiac dohodli na 15. súbore sankcií uvalených v dôsledku ruskej vojny proti Ukrajine. Nový balík zahŕňa opatrenia voči približne 50 ďalším tankerom z tzv. tieňovej flotily využívanej na obchádzanie západných sankcií.

Kremeľ: Schôdzka Vladimira Putina a Donalda Trumpa je potrebná
Ruský prezident Vladimir Putin nateraz nemá v pláne žiadne cesty na Blízky východ, kam v polovici mája zamieri jeho americký náprotivok Donald Trump.

EÚ dá na podporu vedy 500 miliónov eur, chce prilákať vedcov zo zahraničia
Európska únia v rokoch 2025 – 2027 vyčlení na podporu vedeckého výskumu v EÚ ďalší finančný balík v objeme 500 miliónov eur.

Zelenskyj rokoval so zástupcami dolnej komory parlamentu ČR
Druhý deň návštevy v Českej republike odštartoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Poslaneckej snemovni.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy
Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze
Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.