Európski lídri dali zelenú bankovej únii
- 12:11 20.12.2013
- BRATISLAVA

Európski lídri v Bruseli prijali spoločné pravidlá o bankovej únii, ktoré umožnia zatvoriť problémové banky v eurozóne.
Cieľom je vytvoriť bankovú úniu, ktorá by mala minimalizovať potrebu medzinárodných úverových programov, ktoré budú platiť daňoví poplatníci. Informovala o tom britská BBC. Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Holandea sa zvýši dôvera investorov.
"Európski daňoví poplatníci, ako aj francúzski daňoví poplatníci, nebudú teraz musieť platiť nič, ak sa objaví ďalšia finančná kríza," povedal Hollande. Taliansky premiér Enrico Letta prijatie bankovej únie privítal s tým, že je to "veľký krok dopredu".
Dohodu už v stredu schválili ministri financií EÚ. Ministri formálne odsúhlasili jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií v problémových bankách (SRM - single resolution mechanism), ktorý umožní zatvoriť upadajúce banky skôr, než spôsobia priveľké škody.
SRM tvorí bankovú úniu spoločne s už schváleným bankovým dohľadom, ktorý bude vykonávať Európska centrálna banka. Do pôsobnosti nového mechanizmu budú automaticky spadať krajiny eurozóny, pričom ostatné krajiny EÚ budú mať možnosť rozhodnúť sa, či sa chcú pripojiť.
Finančné prostriedky, ktorými by mal SRM disponovať, by mali predstavovať sumu 55 mld. eur a túto kapacitu by mal SRM dosiahnuť v roku 2025.

Richter: Nevylučujem, že transakčná daň bude kompletne prehodnotená
Daň z finančných transakcií, ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená.

Káva je čoraz drahšia, cenu ovplyvnia aj clá
Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

Stres v práci z používania digitálnych technológií pociťuje 63 % Slovákov
Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov.

Najmenej cenovo dostupné bývanie je v Bratislave a na východe Slovenska
Cenovo najdostupnejšie byty sú v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Trump navrhuje zvýšenie vojenských výdavkov o 13 %
Spojené štáty plánujú zvýšiť vojenské výdavky vo fiškálnom roku 2026 o 13 % až na 1,01 bilióna dolárov. Vyplýva to z požiadavky prezidenta Donalda Trumpa, ktorú zverejnil v pondelok Biely dom.