Česko chce v EÚ presadiť sprísnenie pravidiel pre e-shopy z prostredia mimo Únie
- 17:25 17.12.2024
- Praha/Brusel

Česko chce v rámci EÚ presadiť sprísnenie pravidiel pre online predajcov z prostredia mimo Únie.
Český minister životného prostredia Petr Hladík v utorok na Rade ministrov životného prostredia v Bruseli rokoval s partnermi o tom, ako tieto e-shopy donútiť, aby predpisy EÚ plnili. Podľa neho má Praha v iniciatíve podporu väčšiny štátov Únie, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Mimoúniové e-shopy, ako napríklad Temu, Shein či Aliexpress podľa českého rezortu životného prostredia často obchádzajú pravidlá, ktoré platia pre európske firmy. To znevýhodňuje miestnych výrobcov a distribútorov, ktorí musia plniť určité povinnosti, napríklad platiť recyklačné poplatky či poskytovať záruky pre spotrebiteľov.
Rezort podotkol, že tovar, ktorí európski zákazníci nakúpia na internete v zahraničí, prúdi do Európy v enormnom množstve spolu s tonami obalov. Napriek tomu, že aj zahraničné online platformy musia podľa zákona dodržiavať rovnaké podmienky ako domáci obchodníci a mali by teda na spracovanie odpadu prispievať, často to nerobia. Tým podľa ministerstva vznikajú nerovné podmienky a zahraničný tovar tak môže byť lacnejší, pretože nie je zaťažený nákladmi za odpad.
„Čínske e-shopy veľmi často nespĺňajú európske predpisy. My nechceme nič iné než rovný trh a rovné pravidlá, to znamená, aby ostatné online obchody, ktoré sú mimo EÚ, spĺňali európsku legislatívu. Týka sa to obalov, daňových vecí, kvality výrobkov či možnosti reklamovať a vrátiť tovar,“ priblížil Hladík.
Za nutné považuje ochranu spotrebiteľov a zamedzenie klamania zákazníkov. „Potrebujeme, aby každý zákazník vedel, že kupuje bezpečný výrobok bez toxických látok, ktorý je možné reklamovať. To sa teraz nedeje a je potrebné to zmeniť,“ dodal minister.
Česká iniciatíva získala podľa neho podporu naprieč celou EÚ, pridali sa k nej napríklad Slovensko, Dánsko, Nemecko či Francúzsko. Ministerstvo životného prostredia ČR dodalo, že Európska komisia čoskoro navrhne riešenie.

Globálny voľný obchod je v kríze, uviedla šéfka WTO
Globálny voľný obchod je v kríze. Povedala to v utorok generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová na stretnutí s japonským premiérom Šigerom Išibom v Tokiu.

EÚ podporila firmy Elona Muska stovkami miliónov eur
Spoločnosti kontrolované americkým technologickým miliardárom Elonom Muskom vo veľkom využívajú prostriedky z fondov Európskej únie.

Novak: Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu postačujú na viac ako 500 rokov
Rusko má zásoby uhlia, ktoré mu vystačia na viac ako 500 rokov, napísal podpredseda ruskej vlády Alexander Novak v článku pre časopis Energy Policy.

Schnabelová: ECB by mala držať úroky blízko súčasných úrovní
Európska centrálna banka by mala prestať znižovať náklady na pôžičky, keďže turbulencie v globálnej ekonomike podporujú cenové tlaky.

Apple zvažuje zvýšiť ceny iPhonov
Spoločnosť Apple zvažuje zvýšenie cien svojho nadchádzajúceho radu iPhonov, ktoré plánuje uviesť na trh tento rok na jeseň.