Šéf OSN Guterres privítal pád "diktátorského režimu" v Sýrii
- 6:11 09.12.2024
- New York

Generálny tajomník OSN António Guterres v nedeľu privítal koniec "diktátorského režimu" v Sýrii a vyzval krajinu na obnovu po náhlom páde prezidenta Bašára Asada. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.
„Po 14 rokoch brutálnej vojny a páde diktátorského režimu dnes môžu obyvatelia Sýrie využiť historickú príležitosť na vybudovanie stabilnej a mierovej budúcnosti,“ Guterres uviedol vo vyhlásení.
„Opätovne vyzývam na pokoj a vyhýbanie sa násiliu v tomto citlivom období a zároveň na ochranu práv všetkých Sýrčanov bez rozdielu,“ uzavrel šéf OSN.
Sýrskym povstalcom sa v nedeľu podarilo dobyť hlavného mesto Damask a zvrhnúť prezidenta Asada, ktorý z krajiny ušiel do Ruska, ktoré mu udelilo azyl. Ofenzívu pritom povstalecké skupiny spustili iba minulý týždeň.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku Štefánika
Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu navštívil talianske letisko Campoformido, odkiaľ generál M. R. Štefánik 4. mája 1919 vzlietol na svoj posledný let do vlasti.

Trump: Nie som si istý, či všetci ľudia v USA majú právo na riadne súdne procesy
Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News povedal, že si nie je istý, či majú všetci ľudia v Spojených štátoch nárok na riadny súdny proces zaručený ústavou krajiny.

Pavel prijal Zelenského, do Česka pricestoval s manželkou
Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní prijal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho manželku Olenu.

Dvaja muži spadli z člnu do rieky, jedného našli mŕtveho
Muži s člnom narazili do zakotvenej lode, jedného z nich našli mŕtveho.

Aerolinky rušia lety z a do Tel Avivu
Viaceré svetové letecké spoločnosti v nedeľu oznámili pozastavenie letov na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive.