Gastroenterologička: Aj zdravý človek po 50-ke by mal podstúpiť kolonoskopiu

Každý zdravý človek po dovŕšení 50 rokov by mal podstúpiť preventívnu kolonoskopiu. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla gastroenterologička Božena Pekárková.
Upozornila, že v tomto veku je preventívne vyšetrenie hradené zdravotnou poisťovňou. Ešte zodpovednejšie by podľa nej mali k vyšetreniu pristupovať tí, ktorí majú u prvostupňových príbuzných diagnostikovanú rakovinu konečníka alebo hrubého čreva. Pokiaľ je kolonoskopia negatívna, jej opakovanie sa odporúča raz za desať rokov. „Ak už bol nejaký polyp podľa histologickej charakteristiky, tzv. prekancerózny, tak sa určite opakuje za päť rokov alebo niekedy aj skôr,“ vysvetlila.
Podľa odborníčky sa kolonoskopie netreba obávať, keď pacient rešpektuje rady lekára. „Kolonoskopia vyžaduje, aby pacient rešpektoval príkazy zdravotníkov, pretože črevo musí byť úplne čisté, aby prípadné chorobné procesy nezostali skryté,“ ozrejmila. Každý pacient dostane presný návod, ako sa pred vyšetrením stravovať a ako sa správne vyprázdniť.
Pri samotnom výkone zavedie endoskopista prístroj do konečníka a na obrazovke sleduje, ako vyzerá sliznica hrubého čreva. „Postupuje cez celé črevo zľava, cez stredné črevo doprava až do dolnej časti tenkého čreva. Pri tom výkone sa mierne črevo prifukuje, aby sa dutina rozvinula,“ vysvetlila Pekárková.
Ak pacient vyšetrenie neznáša dobre, môže počas výkonu dostať intravenózne liek proti bolesti aj na upokojenie. Niektorí pacienti pri kolonoskopii uprednostnia celkovú anestéziu, pri ktorej pacient spí. „Dáva sa väčšinou propofol do žily, pacient nie je intubovaný ako pri operáciách,“ konštatovala lekárka.
Ďalším vyšetrením, ktorého sa pacienti u gastroenterológa obávajú, je gastroskopia, pri ktorej sa cez ústa vyšetruje pažerák, žalúdok a horná časť tenkého čreva. Odborníčka vysvetlila, že ani tu nie je dôvod na strach. „Pacienti sa vyšetrení veľmi obávajú, ale pri dobrej informovanosti je obava zbytočná,“ povedala. Pacienti sa podľa nej často strašia navzájom a po zákroku potom sami konštatujú, že nebol taký nepríjemný, ako sa obávali.
Na gastroskopiu musí pacient prísť nalačno. Realizuje sa s lokálnou anestéziou. „Obstrekne sa vstup do hrdla, aby sa znížila jeho citlivosť. Pacienti ležia na ľavom boku, môžu normálne dýchať nosom aj ústami. Vyšetrenie nebolí a trvá relatívne krátko, štyri až šesť minút,“ spresnila odborníčka.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.