Zomrela Eva Mosnáková, účastníčka odboja a zástankyňa ľudských práv

Vo veku 95 rokov zomrela osobnosť slovenských dejín Eva Mosnáková.
Vo veku 95 rokov zomrela Eva mosnáková, ktorá prežila holokaust, zúčastnila sa odboja a angažovala sa aj proti okupácii Československa. Informoval o tom denník SME.
Mosnáková sa narodila v roku 1929 v Brne, neskôr žila v Handlovej. Počas druhej svetovej vojny sa spolu s rodičmi ukrývala pred transportom do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau neďaleko Nitry.
V roku 2017 jej vtedajší prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd.
Prezident: Slovensko opustila odvážna žena Eva Mosnáková
Slovensko opustila odvážna žena Eva Mosnáková, ktorá bránila hodnoty demokracie a ľudské práva. Na sociálnej sieti to uviedol prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti s úmrtím Mosnákovej. Označil ju za príklad a inšpiráciu aj pre mladú generáciu.
„Odvážna žena, ktorá čelila nepriazni osudu osobnou statočnosťou a odvahou. Počas druhej svetovej vojny, keď ju prenasledovali nacisti, aj v minulých rokoch, keď hovorila o hrôzach holokaustu. Po celý život bránila hodnoty demokracie a ľudské práva,“ napísal Pellegrini.
O úmrtí Mosnákovej informuje na sociálnej sieti aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku. Rovnako informuje aj o úmrtí Pavla Eliho Vagu, ktorý rovnako ako Mosnáková prežil holokaust.
Eva Mosnáková sa narodila v roku 1929 v Brne, prvé roky svojho detstva prežila v Handlovej. Po potlačení Slovenského národného povstania (SNP) sa so svojimi rodičmi sedem mesiacov ukrývala pred transportom do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau na majeri pri Močenku neďaleko Nitry. V rodine záchrancov, sudetských Nemcov, našla aj svojho budúceho manžela Vladimíra. Kvôli angažovaniu sa proti okupácii Československa v roku 1968 bola postihnutá znížením platu a funkcie. Neskôr viedla bratislavský klub pre seniorov, ktorí prežili holokaust. Jej spomienky sú evidované vo washingtonskom Múzeu holokaustu v USA.
V roku 2017 jej prezident SR Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a ochranu ľudských práv a slobôd. V roku 2020 ju Veľvyslanectvo USA ocenilo cenou „Ochranca ľudských práv“ za zdieľanie svojho životného príbehu a pomoc svojím spoluobčanom pri budovaní tolerantnejšej a inkluzívnejšej budúcnosti.
Pavel Eli Vago sa narodil 14. mája 1930 v malej obci Bytčica pri Žiline. Ako 12-ročný chlapec sa skrýval len so sestrou v slovenských horách, aby sa vyhli židovským transportom. Neskôr však boli ako deti židovského pôvodu odvlečené do koncentračného táboru v Seredi, kde sa stretli so svojím otcom. V Seredi všetci traja zotrvali až do vypuknutia SNP, keď odišli na povstalecké územie do Banskej Bystrice. Po prežitých vojnových hrôzach Eli Vago nechcel zostať žiť na Slovensku a rozhodol sa emigrovať do novovznikajúceho štátu Izrael.
Pavel Eli Vago sa v roku 2022 stal jedným z laureátov Cien Pamäti národa.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.