• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.5.2025Meniny má Florián
19°Bratislava

Maďarský poslanec za Fidesz informoval EP o žiadosti zbaviť Magyara imunity

  • 22:18 07.10.2024
  • Budapešť/Štrasburg
Maďarský poslanec za Fidesz informoval EP o žiadosti zbaviť Magyara imunity

Poslanec Európskeho parlamentu z maďarskej vládnej strany Fidesz Tamás Deutsch v pondelok v Štrasburgu informoval europoslancov, že maďarský generálny prokurátor Péter Polt žiada EP o zbavenie imunity europoslanca zo strany TISZA Pétera Magyara pre obvinenie z krádeže. Vyhlásenie Fideszu v pondelok zverejnila agentúra MTI, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Deutsch o kauze Pétera Magyara, najsilnejšieho kritika vlády premiéra Viktora Orbána, informoval poslancov listom i videozáznamom. Maďarská generálna prokuratúra 26. septembra oznámila, že Polt predložil predsedníčke EP Roberte Metsolovej návrh na pozastavenie poslaneckej imunity Magyara, ktorý čelí obvineniu z krádeže.

Magyar sa mal nadránom 21. júna po hádke zmocniť a následne hodiť do Dunaja mobilný telefón muža, ktorý ho natáčal v nočnom klube Ötkert.

V EP je v podobných prípadoch bežnou praxou pozastavenie imunity príslušného europoslanca. Právo na imunitu neslúži na to, aby sa jej držiteľ vyhýbal stíhaniu za trestný čin,“ uviedol Fidesz.

Magyar v reakcii na krok prokuratúry Orbánovi odkázal, že ak vládna strana Fidesz schváli pripojenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO), tak sa okamžite dobrovoľne vzdá poslaneckej imunity.

Na Facebooku večer Magyar oznámil, že sa stretol s predsedom skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) Manfredom Weberom, s ktorým hovorili aj o otázke imunity. „Kolegovi z ľudovej strany som naznačil, že zažalujem najlenivejšieho europoslanca Fideszu, ktorý sa v posledných týždňoch svojimi klamstvami o mne dopustil trestného činu verejného ohovárania,“ dodal s poznámkou, že Deutsch bol z hľadiska počtu účasti na hlasovaniach najmenej aktívny spomedzi všetkých 720 poslancov EP.

Magyarova strana TISZA sa stala súčasťou skupiny EPP tento rok v júni. FIDESZ EPP opustil v marci 2021 po dlhoročných konfliktoch pre postoje Maďarska k demokratickým hodnotám a častú protieurópsku rétoriku premiéra Orbána.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí

Na megakoncert Lady Gaga v brazílskom Riu prišlo 2,1 milióna ľudí

DNES - 14:08Zahraničné

Americká popová speváčka Lady Gaga odohrala v sobotu bezplatný koncert na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro. Podľa úradov bolo v publiku 2,1 milióna ľudí.

Turistov v Česku zasiahol blesk

Turistov v Česku zasiahol blesk

DNES - 12:53Zahraničné

Horskí záchranári zasahovali pri turistoch po zásahu bleskom.

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal

Použije Rusko jadrové zbrane? Putin verí vo víťazstvo, toto povedal

DNES - 12:48Zahraničné

Rusko má podľa prezidenta dostatočnú kapacitu na to, aby konflikt na Ukrajine doviedlo do víťazného konca pre Moskvu.

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský

Do Česka priletel ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský

DNES - 12:38Zahraničné

Na pražskom letisku Václava Havla pristálo v nedeľu predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb

Ruský útok na Kyjev zranil 11 osôb

DNES - 12:09Zahraničné

Pri nočnom ruskom dronovom útoku na ukrajinskú metropolu utrpelo zranenia najmenej 11 ľudí vrátene dvoch detí, uviedli tamojšie orgány.