Ráž: Bratislava bude mať jeden z najmodernejších prístavov na Dunaji
- 17:44 02.10.2024
- Bratislava

Bratislavský prístav bude po modernizácii jedným z najmodernejších prístavov na Dunaji.
Tomu však musí predchádzať majetkovoprávne vysporiadanie so spoločnosťou Slovenská plavba a prístavy. Uviedol to minister dopravy SR Jozef Ráž (nominant Smeru-SD), o čom rezort informoval v stredu.
„Máme s tým naozaj veľké plány. Dúfame, že po majetkovoprávnom vysporiadaní sa nám podarí dostať prostriedky z CEF, a teda vybudovať tu veľký moderný prístav. Bude to jeden z najmodernejších a najväčších prístavov na Dunaji. Tento prístav nebude mať žiadnu významnejšiu konkurenciu v tejto oblasti, navyše bude výnimočný tým, že je veľmi blízko letiska a bude mať priame napojenie na železničnú prepravu,“ uviedol Ráž.
Ozrejmil, že v minulosti v rámci privatizácie celú infraštruktúru prevzala spoločnosť Slovenská plavba a prístavy. Táto spoločnosť má v nájme všetky pozemky, ktoré sú vo vlastníctve štátnej akciovej spoločnosti Verejné prístavy. „Keďže súkromná spoločnosť nikdy nemala pozemky a naopak, štátna spoločnosť zase nemala infraštruktúru, tak na konci dňa ani jeden zo subjektov do modernizácie neinvestoval,“ vysvetlil Ráž s tým, že rezort nesúhlasil s predĺžením nájomnej zmluvy a začal rokovať o majetkovoprávnom vysporiadaní.
Predpokladom do budúcna podľa Ráža je, že pôjde o veľmi ekologický typ prepravy. Netreba podľa neho zabudnúť ani na to, že bratislavský prístav by mohol mať obrovskú úlohu pri povojnovej obnove Ukrajiny. „Máme tu Dunaj, máme tu takýto obrovský prístav, ktorý v podstate nemá konkurenciu a ktorý bol stále zablokovaný existenciou súkromnej spoločnosti. To znamená, že by bola škoda nevyužiť a nespraviť, čo sa dá preto, aby rovnako ako Komárno, tak aj Bratislava vedela benefitovať z veľkého intermodálneho prístavu na svojom území,“ uzavrel šéf rezortu dopravy.

AZZZ:Transakčná daň ohrozuje podnikateľské prostredie a hospodársku stabilitu SR
Transakčná daň v čase narastajúceho medzinárodného obchodného napätia oslabí konkurencieschopnosť slovenských podnikov a vytvorí im výrazne horšie podmienky oproti firmám v iných krajinách Európskej únie.

Richard Takáč: Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky
Na Slovensku nie je zatiaľ nové ohnisko slintačky a krívačky okrem doteraz potvrdených piatich ohnísk.

Čaučík: Minister pôdohospodárstva musí zaistiť rýchle odškodnenie farmárov
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč musí zabezpečiť rýchly, jednoduchý a transparentný proces odškodnenia farmárov v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky na Slovensku.

Takáč: V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky
V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky (SLAK), a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli.

SaS: Vláda namiesto adresnej energopomoci chce zbierať citlivé údaje
Vláda zlyháva v energopomoci, namiesto adresnej pomoci chce zbierať citlivé údaje. Upozornila na to v utorok opozičná Sloboda a Solidarita.