Košický samosprávny kraj žiada sprísniť emisné limity, monitoring potvrdil dioxíny v okolí cementárne
- 17:27 01.10.2024
- Zádiel
Biomonitoring v okolí cementárne v Turni nad Bodvou (okres Košice-okolie) potvrdil prítomnosť dioxínov v životnom prostredí.
Informoval o tom Košický samosprávny kraj (KSK) na základe výsledkov analýz s tým, že v rámci opatrení požaduje sprísniť emisné limity pre zdroje znečisťovania ovzdušia.
Kvalitu životného prostredia monitoroval KSK v rámci projektu, na ktorý získal dotáciu z Environmentálneho fondu vo výške 85.000 eur. Samospráva poukázala na to, že podľa odborníkov je potrebné situácii okamžite venovať pozornosť. Dioxíny poškodzujú imunitný a hormonálny systém, podporujú rast nádorov a negatívne vplývajú napríklad aj na srdcovo-cievnu a nervovú sústavu.
„Na Úrad KSK bolo v posledných rokoch doručených niekoľko sťažností na cementáreň. Obyvatelia 13 obcí z okolia Turne nad Bodvou sa sťažovali na zhoršenú kvalitu ovzdušia, čierny prach v záhradách, zápach a zvýšenú chorobnosť. Vypočuli sme si tieto podnety a rozhodli sme sa konať do tej miery, do akej siahajú naše kompetencie,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Cieľom projektu bolo zistiť vplyv výrobnej prevádzky na pôdny ekosystém a potravinový reťazec, ktorý ovplyvňuje kvalitu života obyvateľov a životné prostredie.
Výskum realizovala spoločnosť Ekolive, ktorá skúmala pôdu, sedimenty, mach, kôru stromov, mlieko či vajcia. V obci Zádiel vajcia obsahovali dioxínom podobné PCB látky, ktorých hodnota bola prekročená až takmer päťnásobne. Zdravotným rizikom pritom môže byť v závislosti od hmotnosti človeka konzumácia už aj jedného takéhoto vajca týždenne.
Výsledky potvrdila Darina Štyriaková z firmy Ekolive. „Vajíčka z Hosťoviec mali podlimitné koncentrácie, no keď sme sa pozreli na vajíčka zo Zádielu, tak tie mali, čo sa týka dioxínov a dioxínom podobných PCB látok, päťnásobne prekročené limity EÚ,“ uviedla. V prípade dioxínom nepodobných PCB látok išlo o trojnásobné prekročenie limitov.
„Vzhľadom na výsledky štúdie košická župa v rámci opatrení požaduje sprísniť emisné limity pre zdroje znečisťovania ovzdušia. Odporúča inštalovať špecifické koncové zariadenia na znižovanie emisií v zmysle záverov o najlepších dostupných technikách a prehodnotiť používané tuhé alternatívne palivá z pohľadu ich kvality,“ uviedol predseda KSK Trnka.
Upraviť by sa podľa kraja mala aj výška sankcií za opakované porušenia podmienok a interval vykonávania kontrol. Jedným z riešení je aj výsadba stromov v okolí cementárne a nepretržité monitorovanie emisií dioxínov.
Pred novinármi vystúpila aj obyvateľka Turne nad Bodvou a predsedníčka občianskeho združenia Zelený živel Lenka Šingovská. Poukázala na to, že miestna cementáreň je v prevádzke už od roku 1974, ale v roku 2006 dostala povolenie na spaľovanie odpadu. „Objavil sa u nás čierny prach, ktorý tu predtým nebol, je priľnavý. Padá nám to na strechy, okenné parapety a nevieme ho poľahky odstrániť. Pokiaľ je to na spevnených plochách, to znamená, že je to aj na našom ovocí a zelenine, ktorú si pestujeme v záhrade a potom to konzumujeme,“ povedala. Obyvatelia podľa nej potrebujú vedieť, v akom stave je ich životné prostredie.
Opozičné strany kritizujú návrh rozpočtu na budúci rok
Viaceré opozičné strany kritizujú návrh rozpočtu verejnej správy na budúci rok, ktorý ide podľa nich "proti ľuďom".
NKÚ: Agentúra k štátnym nájomným bytom ani dva roky od vzniku neplní svoj účel
Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania ani po dvoch rokoch od svojho vzniku neplní účel, na ktorý bola zriadená.
Stavebná produkcia sa v auguste medziročne prepadla o 11,5 %
Produkcia v stavebníctve dosiahla v auguste úroveň 620,2 milióna eur, čo znamená medziročný prepad o 11,5 %.
Česko sa inšpirovalo Slovenskom, od roku 2026 bude zálohovať PET fľaše a plechovky
Česko by malo od roku 2026 začať zálohovať PET fľaše a plechovky. Počíta s tým návrh zákona, ktorý vo štvrtok schválila česká vláda.
Ministerstvo financií predkladá na tripartitu návrh rozpočtu s deficitom 4,7 % HDP
Deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť na 4,7 % hrubého domáceho produktu, v roku 2026 na 3,7 % HDP a v roku 2027 na 3 % HDP.