• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 6.5.2025Meniny má Hermína
Bratislava

V areáli Budatínskeho hradu sa stretli slovenskí a českí drotárski majstri

  • 11:48 28.09.2024
  • Žilina
V areáli Budatínskeho hradu sa stretli slovenskí a českí drotárski majstri

V areáli Budatínskeho hradu v sobotu pokračuje jubilejné 30. stretnutie drotárskych majstrov zo Slovenska a Českej republiky.

Podľa hovorkyne Považského múzea Magdalény Lackovej je dvojdňové podujatie najstarším a zároveň najdlhšie trvajúcim pravidelným podujatím zacieleným na nositeľov tohto nevšedného remesla.

Drotárske stretnutie sa po prvý raz konalo v roku 1991. „Podujatie vzniklo preto, aby sa stretli ľudia, ktorí sa zaoberajú, či už prakticky alebo teoreticky, drôtom. Malo to taký úspech, že vytrvalo až do dnešných dní a s výnimkou trojročnej pandemickej prestávky sa organizuje každý rok,“ uviedla Lacková.

Okrúhle výročie si organizátori spoločne s drotárskymi majstrami pripomenuli na piatkovom slávnostnom spomienkovom seminári. „Prišlo takmer 40 drotárov z rôznych kútov Slovenska a susednej republiky a spoločne absolvovali poznávaciu exkurziu do hlavných centier drotárskeho kraja Veľkého Rovného a Dlhého Poľa a neskôr aj odborné prednášky k problematike ošetrovania kovových a nekovových materiálov,“ doplnila Lacková.

Sobotňajší workshop drotárov je venovaný tvorbe drôtených výtvarných objektov s prvkami trash artu na voľnú tému. „Tohtoročnou úlohou sme chceli pripomenúť globálne problémy súvisiace s neustálym rastom produkcie odpadu a upozorniť na potrebu vyššej environmentálnej zodpovednosti ľudstva,“ priblížila historička drotárstva Katarína Hallonová.

Pripomenula, že podstatou drotárstva bola recyklácia predmetov každodennej potreby a veľmi efektívne využívanie základného materiálu. „Tradičná práca s drôtom môže byť jednou z možností, ako dať veciam druhú šancu a zmysluplne využiť aj zdanlivé zbytočnosti na artefakty, ktoré potešia či skrášlia naše životy,“ dodala Hallonová.

Návštevníci Budatínskeho hradu dostali možnosť otestovať si pod vedením lektora svoju šikovnosť v Škole drôtovania. V Drotárskom pavilóne si okrem stálej expozície drotárstva mohli pozrieť výstavu s názvom Čo drôt spojil, čas nerozdelí... venovanú tradičným drotárskym technikám využívaným pri opravách predmetov najrôznejšieho charakteru. Rodiny s deťmi potešil príbeh O prefíkanom drotárovi, ktorý pripravilo divadelno-hravé zoskupenie Razca ako zážitkovú prehliadku hradu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Trenčianskom hrade sa začala obnova parkánového múru, vstup na hrad obmedzili

Na Trenčianskom hrade sa začala obnova parkánového múru, vstup na hrad obmedzili

DNES - 9:04Domáce

Na Trenčianskom hrade odštartovali stavebné práce na obnove parkánového múru. Investíciu za viac ako 600.000 eur finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR dotáciou 350.000 eur,

Múzeum SNP v Banskej Bystrici oslavuje 70 rokov od svojho založenia

Múzeum SNP v Banskej Bystrici oslavuje 70 rokov od svojho založenia

DNES - 8:38Domáce

Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v tomto roku oslavuje 70 rokov svojej existencie, symbolicky zároveň s 80. výročím ukončenia druhej svetovej vojny.

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

Inšpektori našli na trhu nevyhovujúcu potravinu

VČERA - 21:50Domáce

Štátna veterinárna a potravinová správa upozorňuje na nevyhovujúcu zeleninu.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt. Ak ho máte, musíte ho prestať používať

VČERA - 21:14Domáce

Výrobok z obľúbeného reťazca môže ohroziť zdravie.

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

Stavanie mája poznačila tragédia. O život prišiel mladý hasič

VČERA - 19:30Domáce

Mladý muž zahynul počas prvomájových osláv.