• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
19°Bratislava

Našla sa doteraz neznáma Mozartova skladba; nazvali ju Ganz kleine Nachtmusik

  • 6:08 21.09.2024
  • Lipsko
Našla sa doteraz neznáma Mozartova skladba; nazvali ju Ganz kleine Nachtmusik

Hudobná knižnica v Lipsku objavila vo svojom zbierkovom fonde partitúru doteraz neznámeho 12-minútového diela Wolfganga Amadea Mozarta.

S odvolaním sa na tlačovú službu mestskej knižnice v Lipsku o tom informovala televízia CBS, na ktorú sa vo svojej správe odvoláva agentúra TASR.

Ide o skladbu Serenate ex C zo zbierky Carla Ferdinanda Beckera. Predpokladá sa, že Mozart ju napísal v polovici až na konci 60. rokov 18. storočia. Skladba pozostáva zo siedmich miniatúrnych častí pre sláčikové trio – dvoje huslí a violončelo.

V správe tlačovej služby sa uvádza, že partitúra nájdená v knižnici nie je pôvodným skladateľovým rukopisom, ale kópiou vyhotovenou okolo roku 1780. Nie je známe, kto Mozartovo dielo prepísal.

Skladba sa našla pri práci na novom vydaní Köchelovho zoznamu – archívu Mozartových hudobných diel. Nazvali ju Ganz kleine Nachtmusik (Veľmi malá nočná hudba). Katalóg i skladbu predstavili vo štvrtok v Salzburgu. V Nemecku bude mať skladba premiéru 21. septembra v opere v Lipsku.

Mozart je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov viedenskej klasicistickej školy. Komponovať začal ako dieťa a za svoj život vytvoril viac ako 600 diel vrátane 16 omší, 14 opier a približne 50 symfónií.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej

17:20 27.04.2025Kultúra

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok

7:32 27.04.2025Kultúra

Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta

16:05 18.04.2025Kultúra

Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru

7:33 17.04.2025Kultúra

Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien

2:02 17.04.2025Kultúra

Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.