Maďarsko požiada o výnimku z uplatňovania migračných pravidiel EÚ
- 11:34 19.09.2024
- Budapešť

Na obmedzenie nelegálnej migrácie sú potrebné drastické opatrenia. Preto Maďarsko požiada o výnimku z uplatňovania azylových a migračných pravidiel Európskej únie, ako to avizovalo aj Holandsko. Podľa servera hirado.hu to oznámil v stredu v Štrasburgu minister zodpovedný za záležitosti Európskej únie János Bóka, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Maďarská vláda bola informovaná o tom, že vláda Holandska avizovala žiadosť o výnimku z uplatňovania azylových a migračných pravidiel EÚ, povedal Bóka. „Potrebu razantných opatrení na obmedzenie nelegálnej migrácie vidí aj maďarská vláda, preto chce urobiť podobný krok,“ dodal.
„Aj Maďarsko žiada o výnimku z uplatňovania azylových a migračných pravidiel, ak to novela základnej zmluvy EÚ umožňuje. Urobíme potrebné právne a administratívne kroky,“ povedal Bóka, ktorý súčasne podčiarkol, že Maďarsko je samozrejme odhodlaným členom schengenského priestoru a ním zostane aj v budúcnosti.
Holandská vláda v stredu predložila Európskej komisii (EK) oficiálnu žiadosť o výnimku v novom pakte o azyle a migrácii, ktorý vstúpi do platnosti v roku 2026. Ministerka pre migráciu Marjolein Faberová v liste EK napísala, že nová holandská vláda chce „drasticky“ obmedziť migráciu do Holandska, aby mohla naďalej plniť svoje ústavné povinnosti v oblasti riešenia problémov bývania, zdravotnej starostlivosti a vzdelávania.

Nemeckým ministrom obrany bude Pistorius, rezorty SPD povedú väčšinou ženy
Na poste nemeckého ministra obrany zostane aj v novej vláde doterajší šéf rezortu Boris Pistorius, oznámila v pondelok jeho Sociálnodemokratická strana Nemecka.

Z jedného z Františkových papamobilov spravia mobilnú kliniku pre deti v Gaze
Jeden z papamobilov pápeža Františka prestavajú na mobilnú zdravotnú kliniku pre deti v palestínskom Pásme Gazy, oznámil v nedeľu Vatikán.

Trump nariadil znovuotvorenie väznice Alcatraz
Americký prezident oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

Zelenskyj v Prahe: Ukrajina neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria Ruskom
Volodymyr Zelenskyj po boku Petra Pavla počas návštevy Prahy uviedol, že neverí v dodržiavanie trojdňového prímeria, ktoré vyhlásil Vladimir Putin počas osláv Dňa víťazstva nad fašizmom.

Trump nariadil 100-percentné clá na všetky filmy vyrobené v zahraničí
Americký prezident na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil uvalenie 100-percentných ciel na všetky filmy natočené mimo Spojených štátov.