V Taliansku sa diskutuje o uznaní skútra Vespa za súčasť kultúrneho dedičstva
- 12:32 17.08.2024
- Rím

Taliansky minister dopravy Matteo Salvini chce dosiahnuť, aby bol ikonický skúter Vespa uznaný za súčasť národného kultúrneho dedičstva a vyhol sa tak obmedzeniam pre nadmerné emisie výfukových plynov. Príslušný návrh zákona z dielne vládnej strany Lega, ktorej predsedá, je už v talianskom parlamente.
Podľa návrhu zákona má byť motocykel Vespa Piaggio, patentovaný 23. apríla 1946, „vzhľadom na svoju symbolickú hodnotu a výnimočnú kvalitu výroby, ako aj historickú, umeleckú a kultúrnu hodnotu“ uznaný za „národné kultúrne dedičstvo“. „Zaradenie motocykla Vespa do zoznamu vozidiel národného záujmu s cieľom chrániť ho pred akýmikoľvek dopravnými obmedzeniami je rozumný návrh, ktorý sme aktívne podporili, aby sme bránili dedičstvo, mýtus a taliansky symbol na dvoch kolesách, ktorý je známy a obdivovaný po celom svete,“ uviedol Salvini v liste adresovanom zákonodarnému zboru.
Politik sa podľa svojich slov zasadzuje za to, aby Vespa mohla „slobodne jazdiť“ ako súčasť národného dedičstva bez ohľadu na akékoľvek dopravné obmedzenia v súvislosti s emisiami. Ako tvrdí, vníma riziko, že Vespa so svojim benzínovým motorom skončí „rozdrvená pod sekerou európskej zelenej dohody“.
Skúter sa stal „ikonou štýlu, slobody a krásy, ktorá sa predáva v 83 krajinách na všetkých kontinentoch“. V súčasnosti je to jeden z najznámejších výrobkov priemyselného dizajnu na svete, a to do takej miery, že je právom považovaný za ikonu talianskeho dizajnu a je vystavený v najprestížnejších múzeách moderného umenia, vedy a techniky na celom svete, napísal Salvini.
Vespa je súčasťou stálej zbierky múzea dizajnu Triennale v Miláne a Múzea moderného umenia MoMA v New Yorku.
Úspešný príbeh sa začal v roku 1946 spustením sériovej výroby modelu Vespa s objemom motora 98 centimetrov kubických (cm3). Kultový skúter navrhol taliansky inžinier Corradino D'Ascanio na objednávku podnikateľa Enrica Piaggia. Ako bývalý konštruktér vojnových lietadiel chcel vytvoriť jednoduché, úsporné a ľahko ovládateľné vozidlo. Čoskoro sa začal triumfálny pochod Vespy okolo polovice sveta až do Hollywoodu. V roku 1953 prišla do kín filmová klasika „Prázdniny v Ríme“, v ktorej sa na skútri preváža dvojica Gregory Peck a Audrey Hepburnová. Scéna sa okamžite zapísala do kolektívnej pamäti Talianov. V súčasnosti v krajine pôsobí 597 klubov Vespa, ktoré združujú 90.000 nadšencov.
Nie je to prvýkrát, čo Lega vyvinula iniciatívu na ochranu značky Vespa. Regionálna rada v Toskánsku sa tento rok 23. apríla, opäť na návrh strany a na pamiatku patentovania v ten istý deň v roku 1946, dohodla na predložení žiadosti o uznanie motocykla za súčasť svetového dedičstva UNESCO. Za podobnú žiadosť hlasovala aj regionálna rada Lombardie. A najnovšie, 1. augusta 2024, miestna rada Kalábrie vyzvala vládu v Ríme, aby „chránila Vespu“.

Takáč: V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky
V Maďarsku sa potvrdili ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky (SLAK), a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli.

SaS: Vláda namiesto adresnej energopomoci chce zbierať citlivé údaje
Vláda zlyháva v energopomoci, namiesto adresnej pomoci chce zbierať citlivé údaje. Upozornila na to v utorok opozičná Sloboda a Solidarita.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu brokolicu
Zákazníci by mali zeleninu vrátiť v predajni.

TEDi sťahuje z predaja nebezpečný produkt, zákazníci ho musia prestať používať
Výrobok z obľúbeného reťazca obsahuje zdraviu škodlivé látky.

Nové americké clá začnú podľa Bieleho domu platiť okamžite po ich oznámení
Nové clá na dovoz tovarov do USA vstúpia do platnosti okamžite po tom, ako ich v stredu (2. 4.) predstaví americký prezident Donald Trump.