Európsky parlament vyzval na zastavenie vyhosťovania Rómov

Európsky parlament dnes schválil nelegislatívne uznesenie, v ktorom vyzval členské štáty na zastavenie protiprávneho vyhosťovania Rómov a ukončenie vytvárania etnických profilov, zneužívania policajnej moci a porušovania ľudských práv.
Uznesenie, ktoré hodnotí implementáciu národných stratégií na podporu integrovania Rómov, zároveň žiada vyčleniť viac prostriedkov na boj proti diskriminácii pre malé komunitné projekty. Parlament tiež v uznesení odsúdil akékoľvek pokusy členských štátov o nezákonné obmedzovanie práva Rómov na voľný pohyb v EÚ. Tlačovú správu agentúre SITA poskytla tlačová atašé Soňa Miháliková Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Dodržiavanie základných práv Rómov
Európska komisia a členské štáty by mali zabezpečiť dostatočné financovanie projektov na podporu integrácie Rómov z vnútroštátnych rozpočtov a programov EÚ, najmä z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Poslanci tiež navrhujú vytvorenie zvláštnych grantových programov v podobe malých a pružných fondov pre komunitné projekty. Komisia by mala naďalej sledovať a hodnotiť, ako členské štáty nakladajú s fondmi EÚ, určenými na integráciu Rómov a o svojich zisteniach by mala každoročne informovať Parlament a Radu.
Parlament tiež vyzval Komisiu, aby monitorovala dodržiavanie základných práv Rómov, protirómske incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Rómoch v celej Únii. V prípade porušenia práv, a to najmä v súvislosti so slobodou pohybu a pobytu, právom na prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelávaniu, právom na nediskrimináciu, právom na ochranu osobných údajov a nerešpektovaním zákazu vytvárania registrov na základe etnickej príslušnosti a rasy, by Komisia mala podniknúť právne kroky.
Musia odstrániť segregáciu
Ako sa uvádza v uznesení, členské štáty musia odstrániť segregáciu v oblasti vzdelávania a zastaviť svojvoľné umiestňovanie rómskych detí do osobitných škôl. Prioritná pozornosť by sa podľa poslancov mala venovať zabezpečeniu prístupu všetkých rómskych detí ku kvalitnému vzdelávaniu, vrátane programu Erasmus, a prijatiu opatrení, ktoré by zabránili predčasnému ukončeniu školskej dochádzky u rómskych žiakov. Parlament tiež vyzval členské štáty na odstránenie diskriminácie a všetkých prekážok v prístupe Rómov k zamestnaniu a vytvorenie osobitných programov odbornej prípravy. Rómov by mali vo väčšej miere zamestnávať a ponúkať im stáž aj európske inštitúcie.
"Za 10 rokov sme sa nikam nepohli. Peniaze z fondov sa vykrádajú. Vymýšľajú sa projekty, na ktoré tie peniaze nikdy nejdú a Rómom to nepomáha. Ak chceme naozaj riešiť tento problém, začnime si hovoriť pravdu, prestaňme diskutovať v inštitúciách Únie a poďme do tých osád, kde boli realizované úspešné projekty," uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D). Podľa poslanca Jaroslava Pašku (EFD) je správa hodnotiaca pokrok EÚ v začleňovaní rómskeho obyvateľstva ukážkou bezradnosti Únie pri riešení tohto problému. "Jej jediným výsledkom je množstvo nezmyselných odporúčaní členským štátom, ako by sa mali o túto komunitu starať, len aby sa Únia pred okolitým svetom nemusela za spôsob života Rómov príliš hanbiť," uviedol Paška.

PS: Nová nemocnica je na úrovni vzdušného zámku
Nová národná nemocnica je, tak ako naposledy, len na úrovni vzdušného zámku. Problémom nemocnice je aj jej výstavba cez Ministerstvo obrany SR.

Pri frekventovanej ceste našli telo muža
K úmrtiu muža malo dôjsť pred niekoľkými dňami.

Blanár: Vláda bude naďalej suverénne presadzovať záujmy SR aj pôvodné hodnoty EÚ
Vláda SR bude naďalej suverénne presadzovať a obhajovať národnoštátne záujmy SR, ale rovnako pôvodné hodnoty, na ktorých bola Európska únia založená.

Jaurová: Odvolanie riaditeľa FPU je obrovský krok cez červenú čiaru
Odvolanie riaditeľa Fondu na podporu umenia Róberta Špotáka je podľa podpredsedníčky PS a Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zory Jaurovej protiprávne a predstavuje obrovský krok cez červenú čiaru.

Rada FPU odvolala riaditeľa Špotáka, ten sa bráni: Kázali mi konať v rozpore so zákonom
Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.