• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
27°Bratislava

Zomrel producent Titanicu a série Avatar

  • 19:05 07.07.2024
  • Los Angekes
Zomrel producent Titanicu a série Avatar

Vo veku 63 rokov zomrel v piatok po 16-mesačnom boji s rakovinou hollywoodsky producent Jon Landau, ktorý produkoval kasové trháky Titanic a Avatar. O jeho úmrtí informovala v sobotu producentova rodina, uviedla agentúra DPA odvolávajúca sa na americké médiá.

Komerčne mimoriadne úspešný film Titanic (1997) produkoval Landau spolu s jeho režisérom Jamesom Cameronom a dostal zaň jedného z 11 Oscarov. Titanic bol prvým filmom, ktorý v kinách zarobil viac ako miliardu amerických dolárov

Landau a Cameronom neskôr spojili svoje sily aj pri produkcii takisto veľmi úspešného sci-fi filmu Avatar (2009), natočeného prelomovou 3D technológiou, a jeho pokračovania Avatar: Cesta vody (2022).

Avatar prekonal komerčný úspech Titanicu, jeho prvé pokračovanie je tretie na zozname. Ďalšie tri pokračovania Avatara majú prísť do kín v rokoch 2025, 2029 a 2031.

Jon bol vizionár, ktorého mimoriadny talent a vášeň priviedli na plátno k životu niektoré z najnezabudnuteľnejších príbehov. Jeho pozoruhodný prínos pre filmový priemysel zanechal nezmazateľnú stopu a bude nám veľmi chýbať,“ povedal o Landauovi, ktorý by sa 23. júla dožil 64 rokov, Alan Bergman zo spoločnosti Disney Entertainment.

Cameron, s ktorým Landau viedol produkčnú spoločnosť Lightstorm Entertainment, pre portál Deadline uviedol, že Landau bol „neoblomný, starostlivý, neúnavný, empatický a absolútne jedinečný“. „Produkoval skvelé filmy nie tým, že mal moc, ale že šíril radosť z filmovej tvorby,“ dodal Cameron.

Landau sa narodil v New Yorku. Bol jedným z troch detí televíznych producentov Ely a Edie Landauových. Počas štúdia na strednej škole sa s rodinou presťahoval do Kalifornie. Na produkcii filmu sa prvýkrát podieľal v roku 1987 — išlo o komédiu Muž z kalendára (Campus Man). Bol tiež koproducentom filmov Zlatko, zmenšil som deti (1989) a Dick Tracy (1990).

Vo veku 29 rokov sa stal Landau viceprezidentom pre celovečerné filmy v štúdiu 20th Century Fox, takže mal „pod palcom“ hity ako Sám doma vrátane jeho pokračovania, Otec v sukni či Pravdivé lži, kde sa prvýkrát stretol s Cameronom.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

Austrálski AC/DC sa v Bratislave postarali o nový divácky rekord

DNES - 8:13Kultúra

Slovenská metropola si v nedeľu zapísala do kroniky nový divácky rekord, na letisko vo Vajnoroch prišlo stotisíc fanúšikov na koncert austrálskej skupiny AC/DC.

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

Na letných koncertoch v SNG vystúpi Tamara Kramar aj Nina Kohout

8:07 20.07.2024Kultúra

Slovenská národná galéria chystá toto leto štyri koncerty, ktoré sa budú konať na nádvorí.

Zomrela herečka Shannen Doherty

Zomrela herečka Shannen Doherty

15:22 14.07.2024Kultúra

Známa herečka prehrala boj s rakovinou.

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

Zomrel významný slovenský hudobník a pedagóg

21:30 04.07.2024Kultúra

Slovenská hudobná scéna prišla o významného skladateľa.